K zemi musely jít například tři javory na nábřeží Protifašistických bojovníků u mostu Míru, na které byl už dříve vypracován znalecký posudek. Lidé z okolních domů to chápou – není to tak dávno, kdy větev jednoho z nich dopadla na chodník těsně za ženou, která tudy procházela s kočárkem.

„Dendrologové nám doporučili jejich odstranění, a to z důvodu prosychání větví a hniloby. Hrozilo totiž nebezpečí jejich pádu," shrnula Svatava Doupalová z přerovského magistrátu, která má na starosti městskou zeleň.

Ze stejného důvodu musely být pokáceny také dřeviny v parčíku v ulici Svisle.

„Už minulý měsíc jsme u některých z nich prováděli zdravotní ořezy, protože docházelo k prosychání v korunách stromů. Počátkem týdne pak byly odstraněny stromy na základě dendrologického posudku – konkrétně lípa, javor a jírovec," upřesnila.

U Prioru kvůli rekonstrukciVíce než desítka stromů byla vykácena u parkoviště před Priorem. Odstraňování dřevin souvisí s plánovanou rekonstrukcí obchodního domu v Přerově, která by měla začít v dohledné době.

Více než desítka stromů a keřů zmizela tento týden také z prostranství před obchodním domem Prior. Důvodem jejich vykácení je ale plánovaná rekonstrukce obchodního domu, která by měla začít v dohledné době.

Podle Přerovanů zeleně ve městě ubývá – už v minulosti prořídla například vyhlášená Rybářská alej u městského rybníku či stromořadí na nábřeží Edvarda Beneše. K zemi jdou ale často i zdravé stromy – třeba proto, že zaclánějí a vadí majitelům domů.

Zmizí i lípa u Labutě

To ale není případ sto let staré lípy, která zapustila kořeny poblíž restaurace U Labutě. Aby odborníci zjistili, zda tento strom do veřejného prostoru patří, rozhodli se provést tahovou zkoušku. Používá se pouze ve výjimečných případech, kdy dendrolog není pevně rozhodnutý, zda je vykácení stromu nutné.

„Měření zjistilo, že je stabilita stromu špatná a je nutné ho nechat odstranit. Kmen se naklání mimo osu, je zde výrazná dutina kmene a koruna byla několikrát odlehčena, aby nedošlo k vývratu," vysvětlila Svatava Doupalová.

Nakloněná lípa bude odstraněna až na podzim. „Ještě musí proběhnout povolovací řízení, takže už to letos na jaře nestihneme. Kácet je možné pouze v období vegetačního klidu, tedy do 20. března," zmínila.

Na základě posudku dendrologů byly v letošním roce vykáceny v Přerově na dvě desítky stromů. Pětačtyřicet jich bylo ošetřeno ořezem nebo vazbami. U sedmi se pak prováděly bezpečnostní vazby v korunách na zajištění ostatních větví.

Na podzim mají být odstraněny také břízy na náměstí Svobody a v budoucnu čeká další kácení také alej na nábřeží Edvarda Beneše. Důvodem je stavba protipovodňové zíd­ky.