VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácet či nekácet? Přerované mohou nově "mluvit" do odstraňování stromů

Pokud jsou Přerované na něco opravdu hákliví, pak je to kácení letitých alejí, které neodmyslitelně patří ke koloritu města. Vášnivé debaty provázelo odstranění dřevin na nábřeží Edvarda Beneše, ale také v Rybářské aleji u řeky Bečvy.

7.3.2017 4
SDÍLEJ:

Stromová alej na nábřeží Edvarda Beneše už je minulostí – musela ustoupit stavbě protipovodňové zíd­ky.Foto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Přerovští radní teď chtějí, aby bylo kácení pod větší kontrolou občanů.

„Lidé zjistí z webu magistrátu konkrétní záměry na kácení, ve speciální galerii si prohlédnou fotodokumentaci stromů a ke každému z nich mohou napsat svůj názor či nesouhlas,“ nastínila novinku mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Nově padne zodpovědnost i na komisi pro životní prostředí, která je poradním orgánem Rady města.

„Lidé nebudou posuzovat stromy, které je nutné vykácet ze zdravotních důvodů, kvůli bezpečnosti nebo z důvodu stavby. Vyjádřit se mohou ke dřevinám, které jiným například stíní a překážejí,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Měřínský (ANO).

Někomu stíní, jiný je rád

V Přerově je to častý problém a názory obyvatel panelových domů na tuto otázku se mnohdy rozcházejí. Někomu strom před domem vadí, protože stíní, jiný je rád, že je zde alespoň nějaká zeleň.

„Se stížnostmi tohoto typu se setkáváme často, pro Přerovany je každé kácení citlivou věcí,“ potvrzuje mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Například před dvěma lety kvůli petici občanů z Grymovské ulice v Kozlovicích málem nedorazil na náměstí vánoční strom.

Na dvě desítky místních totiž chtěly zvrátit peticí osud vzrostlého jehličnanu. Kdyby se stal podobný případ dnes, nebylo by tak snadné strom pokácet.

Seznam dřevin i s fotografiemi

Přerovští radní už schválili vnitřní předpis o posuzování návrhů na kácení stromů.

Žádosti na kácení, které vzejdou od občanů, správců zeleně či pocházejí z vlastní kontrolní činnosti, budou v evidenci odboru majetku města. Ta je hromadně do 25. května každého roku předá komisi životního prostředí, která provede ve vegetačním období jejich posouzení.

Seznam dřevin včetně fotografií a údajů, jako je název ulice, parcelní číslo, katastrální území či GPS souřadnice, bude pro potřeby lidí zveřejněn na webu města v příslušné sekci „Magistrát - Životní prostředí - Příroda a veřejná zeleň“.

Zároveň s tím zde bude uveden i kontakt a termín, dokdy se může veřejnost k návrhům na kácení stromů vyjádřit.

"Stanoviska občanů shromáždíme na odboru majetku a pracovníci pak připomínky předají komisi pro životní prostředí k posouzení. Ta bude mít na vyjádření čas do konce srpna,“ upřesnil Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu.

Různá barva značek

Kmeny stromů, o nichž se aktuálně jedná, budou odlišeny barevnou značkou. Stromy navržené ke kácení dostanou žlutou barvu.

Po vydání rozhodnutí budou dřeviny označeny tak, že stromy ke kácení dostanou červené označení a ty, které k zemi nepůjdou, budou mít zelenou značku. Kácení se provede vždy do konce března následujícího roku.

O stromech, k jejichž odstranění není nutné povolení, rozhodne s přihlédnutím k doporučení komise sám odbor majetku.

O dřevinách, které mají obvod kmene 80 centimetrů a více ve výšce 130 centimetrů, rozhodne s konečnou platností orgán ochrany přírody, tedy odbor stavebního úřadu a životního prostředí.

Hlava mi to nebere

Názory na novinku přerovské radnice se mezi občany se různí.

„Hlava mi to nebere. Když už vykáceli všechny stromy na nábřeží, tak najednou někdo přijde s něčím takovým? Není už trochu pozdě?,“ diví se třeba paní Jitka z Přerova.

„Těm úředníkům, kteří budou vyřizovat administrativu, není co závidět. Jestli si každý člověk v ulici řekne ke stromu své, tak to nepokácí ani za deset let,“ soudí jiná z obyvatelek.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební sobota v Předmostí - největší místní části Přerova.  V budově Základní školy J. A. Komenského je hned několik okrsků.
AKTUALIZUJEME
71

Volby na Přerovsku táhly, účast je kolem 60%

Mia Horáková, Hranice, narozena 1. října 2017 ve Valašském Meziříčí, míra 50 cm, váha 3430 g
2

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Sedávají pravidelně na lavičce u Přerovanky a vedou dlouhé debaty u piva. Na politice se ale neshodnou.

Sympatický výkon. Zubřice venku sebraly set loňskému medailistovi

Sympatický výkon předvedly přerovské volejbalistky na palubovce loňského medailisty z Brna. Proti Královu Poli ovládly první set a nebyly daleko od ještě lepšího výsledku, než je konečná prohra 1:3.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Chodec neměl v mlze reflexní prvky, srazilo ho auto

Čtyřiapadesátiletého muže, který se procházel ve čtvrtek kolem půl desáté večer po silnici mezi Želatovicemi a Přerovem, srazilo auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení