Obyvatelé obou měst pro kácení stromů neměli pochopení. Podle nich pod motorovou pilou zbytečně skončily zcela zdravé stromy.

„Kácení se mi nelíbí. Myslím si, že už tak je ve městě málo zeleně. Tady vidíme úplně zbytečné kácení zdravých stromů. Nechápu to,“ kroutil hlavou Josef Dvorský z Přerova, který pozoroval včerejší kácení stromů v Denisově ulici. Stromy, které jsou určeny ke kácení, se nacházejí v areálu Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy.

K zemi zde má padnout celkem patnáct jehličnanů. Jde o osm smrků, tři tisy a čtyři borovice. O kácení zažádal kraj, který je zřizovatelem školy. Důvodem je plánovaná rekonstrukce školní budovy.

„Stromy jsou nevhodně vysázeny a některé vyrostly z náletů v bezprostřední blízkosti stavby. Dlouhodobě také zastiňují objekt,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Velkou nevoli vyvolalo pondělní kácení stromů také u obyvatel Tovačova. K zemi tu padly dva vzrostlé jehličnany, které se nacházely na soukromém pozemku.

„Nejvíce je mi líto toho krásného smrku, který si oblíbila celá řada druhů ptáků. Pamětníci jeho stáří odhadují až na sto třicet let. Byl to naprosto zdravý strom. Stál na dvoře domu, který na podzim koupili noví majitelé. Ti zřejmě k zeleni nemají žádný vztah. Štve mě ta bezmoc, že proti tomu člověk nic nezmůže,“ svěřila se slzami v očích Hana Minaříková z Tovačova, která bydlí v sousedství.

Ta zároveň poukazuje také na skutečnost, že i na jiných místech města ubývá zeleně. Tovačovský starosta chápe, že kácení stromů vyvolá u lidí vždy negativní reakce, ale na druhou stranu je prý tento zákrok v některých případech nezbytný.

„Nekácíme stromy, jak nás napadne. Vždycky pro to musí být nějaký důvod a rozhoduje o tom odbor životního prostředí. Navíc se snažíme o náhradní výsadbu. Než ale mladé stromky vyrostou, chvilku to samozřejmě trvá. V některých případech kácení stromů naopak nepovolíme, a to pak také vede ke stížnostem,“ řekl starosta Tovačova Leon Bouchal.