Nová protipovodňová opatření v Přerově představil na pondělním jednání zastupitelstva Tomáš Bělaška, investiční ředitel brněnského závodu Povodí Moravy.

„Ochrana v Přerově navazuje na již zbudované zídky na nábřeží Edvarda Beneše a u Kazeta. Spočívá ve vybudování dvou betonových zídek o celkové délce 750 metrů a opatření na stokové síti, která mají při povodních zabránit zpětnému zaplavení přes kanalizační síť,“ vysvětlil Tomáš Bělaška.

Jedna zídka vznikne v úseku mezi železničním mostem a mostem Legií, druhá pak u tenisových kurtů. „Součástí stavby je i zhotovení hradidlových komor na kanalizační síti a dodávka mobilního hrazení,“ doplnil.

Práce začaly kácením stromů tento týden a potrvají až do dubna příštího roku. Investiční náklady činí na 70,6 milionů korun a budou hrazeny z dotace Ministerstva zemědělství ve výši 58,6 milionů, ze zdrojů Povodí Moravy a město se bude finančně podílet částkou 11 milionů korun.

Stavbě betonových zídek musejí ustoupit nejen vzrostlé stromy na nábřeží Edvarda Beneše, ale i v Rybářské aleji u tenisových kurtů. Kácení začalo v úterý a celkem půjde k zemi na 142 dřevin. Vykácené stromy nahradí 115 kusů platanu javorolistého a 260 keřů.

Přerovští zastupitelé jednali v pondělí o pomoci Ukrajině.
Přerovští zastupitelé schválili pomoc Ukrajině. Někteří navrhli využít Strojař

Čekejte dopravní omezení

Obyvatel se postupně dotknou tři dopravní omezení.

„Po celou dobu výstavby nebude průjezdná komunikace pro cyklisty a pěší podél Bečvy v úseku u tenisových kurtů. Pro auta se od března až do konce roku zúží ulice na nábřeží Edvarda Beneše v části mezi železničním mostem a mostem Legií. Ve druhé polovině roku budou nutná také částečná dopravní omezení v ulici Kosmákova,“ nastínil Tomáš Bělaška. Práce probíhají v součinnosti s městem.

Kácení Rybářké aleje budí emoce

Na jednání zastupitelstva vyvolala informace o kácení dřevin rozruch. Především k Rybářské aleji má spousta Přerovanů citovou vazbu a nechtějí přijít o vzrostlé stromy, které vytvářejí příjemný stín při procházkách kolem Bečvy.

„Bude pro mě těžké se s kácením vyrovnat. Myslela jsem si, že se podaří najít nějaký způsob, jak stromy v Rybářské aleji zachovat a zároveň postavit zídku. Stromy jsou dobře situované od břehu a zídku by podle mě šlo postavit, aniž by musely být vykáceny,“ soudí jedna z obyvatelek Přerova Nela Mitevová, která na jednání vystoupila.

Pohodlná trasa pro cyklisty, která by propojila ulice Šířava a Svisle a pokračovala dál na 9. května, chybí.
Nová cyklostezka propojí tři ulice, lidem vadí kácení stromů

Opoziční zastupitelé zase mají za to, že mělo město o kácení informovat ve větším časovém předstihu. „Jsem přesvědčena, že o takových věcech, jako je kácení většího množství stromů, by měli být občané maximálně informováni - a hodně dopředu. Občané ale nevědí nic,“ konstatovala zastupitelka Helena Netopilová (SpPP).

Výhrady proti způsobu informovanosti měl i jeden z přítomných občanů Martin Čechál. „Vadí mi to tutlání nepříjemných informací, že se nevyloží karty na stůl - a my se den před kácením dozvíme, jak velký zásah udělají,“ konstatoval.

Přerovský primátor Petr Měřínský (ANO) vysvětlil, že jiná možnost, než stromy vykácet, není. Podle radních už navíc veřejné slyšení na téma protipovodňové ochrany před lety proběhlo.

„Zídky ochrání Přerov před povodněmi a bez toho, aby stromy padly, je nelze postavit,“ uvedl primátor. Další zastupitelé zase upozornili na to, že ochrana zdraví a majetku obyvatel by měla být na prvním místě.