Jediným místem, kde se jim dostane úlevy, je totiž Olomouc. Majíli auto, musejí nastartovat motor a vyrazit na často desítky kilometrů dlouhou cestu do fakultní nemocnice.

Pokud se dopravit nemohou, nezbývá jim, než si vzít lék na bolest a ráno se obrátit na svého stomatologa.

„Do Olomouce to máme dvaatřicet kilometrů. Navíc, jak nasněží, je to dosti krkolomná cesta,“ popisovala například Eva Ševčíková z Luké na Olomoucku. Také z Hranicka musejí lidé jezdit s akutními bolestmi zubů až do téměř padesát kilometrů vzdálené Olomouce. Po privatizaci hranické nemocnice v roce 1994 se ze státních zubařů stali soukromníci a ti už ordinují výhradně jen přes den.

Zubní pohotovost ve městě nikdy nebyla. „Já osobně jsem ještě zubní pohotovost nepotřebovala, ale zrovna nedávno mi moje známá vykládala, že její šestiletou dceru rozbolel zub v šest večer a přesto, že jeden z místních soukromých zubařů ještě ordinoval, odmítl ji přijmout a odkázal ji na pohotovost do Olomouce. Zpátky do Hranic prý přijeli až někdy o půl desáté večer,“ podělila se o nepříjemnou zkušenost své kamarádky Monika Juráňová z Hranic.

Podobně jsou na tom se zubním ošetřením také v Přerově. „O zřízení zubní pohotovosti v nemocnici jsme uvažovali už před rokem. Nakonec z toho ale sešlo, protože společnost měla jiné priority. Věc také ztroskotala na nedostatku zubních lékařů,“ uvedl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

Zubní pohotovost v Olomouckém kraji má pod křídly Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL), která ji letos převzala od kraje. „Týdně ošetříme přibližně 280 až 300 pacientů,“ uvedl mluvčí FNOL Egon Havrlant.

Nemocnice musela posílit víkendové služby, kdy je nápor největší. „Přijímali jsme jednoho lékaře. Jinak standardně slouží lékaři a sestry z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie a Kliniky zubního lékařství v areálu nemocnice,“ poznamenal.

Lidé vyhledávali zubní pohotovost v nemocnici již v době, kdy sloužili zubaři v poliklinice u tržnice. „Lidé byli zvyklí chodit s akutními problémy na naše kliniky už dříve, takže převzetí LSPP v tomto případě nepředstavovalo razantní změnu,“ podotkl Havrlant.

Zkušenost nemocničních stomatologů ukazuje, že ani desítky, možná i více než stovka kilometrů při bolesti zubů od cesty do Olomouce neodradí. „Je běžné, že přijíždějí lidé i z Jeseníku a dokonce i z oblastí za hranicemi kraje, například z jižní Moravy. V Olomouckém kraji ještě funguje zubní pohotovost ordinacích zubních lékařů na Šumperku a Jesenicku.

Například na Prostějovsku a Přerovsku ovšem stomatologická pohotovost není vůbec. Odtud je však podle hejtmanství do Olomouce blíže. Zvolený systém zubní pohotovosti v Olomouckém kraji podle vicehejtmana Michaela Fischera funguje dobře.