A přípravy byly opravdu dlouhé.

„Loni touto dobou byl představen koncept této výstavy, která měla být spojena právě s výročím a oslavou železničního provozu v našem kraji. Původně to měla být menší výstava, ovšem nakonec se zjistilo, že to téma je natolik významné, že jsme se ji rozhodli rozšířit,“ představil koncepci výstavy regionální historik Petr Sehnálek.

Celá expozice je důmyslně řešená do několika částí, které se od sebe trošku liší. Prohlídka začíná v úseku nazvaném Vláčky pro malé i velké, kde jsou k vidění zejména železniční modely přerovských modelářů. Další zastávka patří Janu Dostálovi a jeho minigalerii fotografií z železnice v oddíle Dráha v obrazech.

Ta zásadní část celé výstavy se však nachází v části Modrá armáda na ocelovém oři, kde mohou návštěvníci shlédnout historii železnice od jejího počátku. Samotné zpracování této sekce je navíc velmi srozumitelné a přehledné.

Pokud má někdo zájem o hlubší studium celkového fungování a organizace místní železnice, měl by zavítat do výstavního sálu, kde na něj čeká Encyklopedie na kolejích. V těchto místech se nachází rovněž hrací koutek pro děti, které si zde mohou v rámci hry vyzkoušet, jak celá organizace železnice vlastně funguje. Sladká tečka za železničním výletem už je snad jen v nádražním kinematografu.

Povídání o mašinkách v Přerově - na snímku Jiří Bouda

Veškeré exponáty, které jsou na výstavě k vidění, pocházejí jak ze sbírek Muzea Komenského, tak z těch soukromých.

„S výstavou nám velmi pomohl jeden železniční penzista, odborník na místní železniční historii, který nám poskytl obrovské množství materiálů, fotografií a písemností,“ uvedl Sehnálek a dodal, že kontaktů mají samozřejmě více.

Součástí projektu Povídání o mašinkách je také výstava Železnice očima malíře Jiřího Boudy, která doplnila celkovou expozici o keramické a dřevěné modely lokomotiv ve vitrínách, ale i mimo ně. Hlavním lákadlem však byly malířovy obrazy plné života na dráze v dobách před padesáti i více lety. Pokojná atmosféra, která je z obrazů cítit, už dnešní cestující jen těžko pochopí. „Při uměleckém ztvárňování svých děl se nechávám inspirovat výhradně prostředím železnice, jejíž tematika mě doprovází prakticky po celý život,“ uvedl

ke svým obrazům Jiří Bouda.

Souběžně probíhající výstavy potrvají v Muzeu Komenského až do konce února příštího roku. (kry)