Podle letošních pravidel budou státní příjmy z daní rozděleny mezi města a obce v závislosti na jejich velikosti a počtu obyvatel takto: malé obce do pěti tisíc občanů by měly na každého z nich získat 6900 korun, zatímco čtyři největší česká města, jako je Praha nebo Plzeň, dostanou na hlavu třicet tisíc.

Zejména pro malé vesničky, které počítají investiční výdaje v řádu statisíců, to znamená velký a nepříjemný zásah do obecního rozpočtu. Daňové znevýhodnění se nelíbí například starostovi Troubek nad Bečvou.

„Přidali jsme se k protestu, stejně jako ostatní. Obce jsou totiž dlouhodobě podfinancované a čtyři města v republice berou z příjmu mnohem větší část,“ řekl třeba starosta Troubek Radek Brázda. P

odle něj se obec zapojí symbolickým vyvěšením cedule „Daňově diskriminovaná obec“. Proti politice zvýhodňování velkých měst se ale ozvaly také obce Beňov, Bochoř, Horní Moštěnice, Prosenice nebo Pavlovice u Přerova.

Na protest proti nerovnoměrnému způsobu přerozdělování státních financí visela v úterý cedule s výše uvedeným textem například také ve Špičkách. „Proč by měla být velká města tak nehorázně zvýhodňována? Mají daleko více možností sáhnout si na dotace než my. A teď ještě takový nepoměr státní podpory při přerozdělování peněz z daní,“ rozčilovala se starostka obce Naděžda Polednová.

Vloni získaly Špičky od státu z daňového balíku přes osm tisíc korun na každého občana, letos by tato podpora měla klesnout pod sedm tisíc. Celkem tedy v roce 2008 měla obec ze zmíněného státního zdroje k dispozici zhruba 1,76 milionu korun, zatímco letos může čekat jen kolem 1,49 milionu. „A přitom kdyby bylo měřeno každému stejným metrem, převyšoval by tento náš příspěvek dva miliony,“ vypočítala si starostka.

Stejně jako ve Špičkách visela včera protestní cedule i na začátku Opatovic. „Je to zatím jediná možnost, jak dát najevo nesouhlas s novým systémem přerozdělování státních peněz. Jakmile jsem se tuto nemilou novinku před čtrnácti dny dozvěděl, ihned jsem to nechal vyvěsit na úřední desku, aby občané věděli, jak jsme letos od státu kráceni,“ uvedl starosta Opatovic Antonín Tomeček.

V sousedních Malhoticích visel poukaz na daňovou diskriminaci obcí také. Někde se k protestní akci nepřipojili a jinde o ní ani nevěděli. „Zatím vůbec nevíme, kolik letos dostaneme od státu peněz,“ řekl například starosta Černotína Jiří Andrys a přiznal: „O protestní akci jsem nic neslyšel.“

Jejím hlavním organizátorem bylo Sdružení místních samospráv (SMS). To bylo členem pracovní komise na Ministerstvu financí, která připravovala analýzu financování obcí a měla připravit také návrh nového zákona.

„Analýza zřetelně prokazuje, že všechny samosprávy mají přibližně čtyřicet procent výdajů na jednoho obyvatele stejné bez ohledu, zda jde o malou obec, městečko či velké město. Dnes se však rovným dílem dělí pouze tři procenta. To je zcela neodůvodněný nepoměr,“ vysvětlil předseda SMS Josef Bartoňek.

Podle něj jsou čtyři největší města – Praha, Plzeň, Brno a Ostrava příjmově naddimenzována a na svých dvacet procent obyvatel získávají téměř polovinu prostředků určených všem obcím a městům. Ty pak nemají takové možnosti, aby svým obyvatelům zajistili nové kanalizace či kulturní a sportovní zázemí.

Kateřina Kapková a Petra Poláková-Uvírová