„Tady jsem měla stůl a kancelář. Byla tu i kostymérna, ve které se všichni líčili a oblékali. Byl to tedy příjemný pocit, když jsem do galerie opět vstoupila. Hned jsem si vybavila, kdo tehdy kde seděl. A teď jsou na stěnách tyto krásné obrazy,“ řekla manželka Juraje Jakubiska a filmová producentka Deana Horváthová, která přijela na vernisáž spolu s ním.

Na natáčení snímku Perinbaba a dva světy, který se objeví v kinech ještě letos, vzpomínal i Juraj Jakubisko.

„Když jsem kdysi natáčel v nádherném prostředí Horního náměstí ty krásné lípy, které byly v době, kdy jsem místo vybíral, ještě plné listí, netušil jsem, že se film Perinbaba a dva světy objeví v kinech až o několik let později. Je to magický film se spoustou triků,“ prozradil Juraj Jakubisko.

Na Horním náměstí v Přerově se v sobotu natáčely některé scény nového filmu slovenského režiséra Juraje Jakubiska Perinbaba 2. V epizodních rolích si zahráli i členové amatérského divadla Dostavník a do komparsu se zapojili i mnozí Přerované.
V Přerově padly klapky Jakubiskova filmu Perinbaba 2

Režisér také na vernisáži výstavy vyjádřil své přání, aby město za lípy na Horním náměstí, které mají být vykáceny, zajistilo náhradu - protože k tomuto místu neodmyslitelně patří.

Návštěvníci Galerie města Přerova mohou na výstavě obdivovat nejen filmové kostýmy, ale také grafiky a oleje Juraje Jakubiska, jehož umělecká tvorba se vyznačuje osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Grafiky zachycují scény z jeho filmů, ale výtvarná tvorba nabízí i jiná témata - obrazy z Jakubiskova mládí v rodné vsi Kojšov na východním Slovensku.

Kromě padesáti obrazů doplňují výstavu i trojrozměrné exponáty z filmových ateliérů společnosti Jakubisko Film Europe. Právě odtud si filmový štáb zapůjčil kostýmy a rekvizity k pohádce Perinbaba a dva světy.

„Název výstavy Dva světy Juraje Jakubiska je výmluvný, protože prolíná dvě základní životní a profesní linie mistrova směřování. Tou první je výtvarné umění, druhou film. Filmovou tvorbu dnes zastupují kostýmy, které byly na výstavu zapůjčeny. A není náhoda, že jsou to právě kostýmy ze snímku Perinbaba a dva světy, jehož sekvence se natáčely na Horním náměstí. Tak vlastně vznikla i myšlenka na tuto výstavu,“ vysvětlila kurátorka Lada Galová.

Rozsvěcení vánočního stromu na náměstí TGM v Přerově v prosinci 2019
Vánoce v Přerově: více stánků i světel. Tady je PROGRAM

Filmový režisér Juraj Jakubisko natočil patnáct celovečerních filmů a jeho šestnáctý snímek Perinbaba a dva světy čeká už brzy uvedení do kin. Jako dlouholetý pedagog Filmové akademie múzických umění a Filmové akademie Miroslava Ondříčka se aktivně podílí na výchově mladé generace.

Získal více než stovku mezinárodních a domácích ocenění za svou tvorbu a přínos domácí i světové kinematografii. Mezi jeho nejčastější přívlastky v mezinárodním tisku patří „Fellini východní Evropy“. Díky typickému filmovému rukopisu plnému alegorií, fantazie a vizionářské obraznosti se řadí mezi významné osobnosti magického realismu světové filmové tvorby.