Pohádkový děj i pohádkové kulisy. Kdo se v sobotu vypravil na Horní náměstí v Přerově, připadal si, jako kdyby se vrátil o sto let zpátky.

Do městečka přijel cirkus a podívat se na něj přišli ctihodní měšťané, ale i chasa a malé děti, které dostaly chuť na cukrovou vatu. Ve vzduchu se vznášela akrobatka, kterou zahalovaly jen poletující bubliny.

Slovenský režisér Juraj Jakubisko v Přerově natáčel záběry své legendární pohádky Perinbaba 2. 

„Toto krásné náměstí mě oslovilo hned, přestože jsme vybírali na mnoha místech. Je zajímavé svou architekturou, uprostřed stojí nádherná lípa. Škoda jen, že jsme netočili, když byly ještě na stromě listy,“ posteskl si. 

Navázat na legendární pohádku Perinbaba novým příběhem trvalo režisérovi dlouhých třicet let. Sám přiznává, že je těžké nezklamat po úspěchu prvního dílu.

„Film má na Slovensku stejnou tradici jako u vás Tři oříšky pro Popelku. Je to vánoční příběh, takže na Slovensku se už třicet let říká, že bez Perinbaby nejsou Vánoce. Vychovává několik generací,“ vysvětluje Jakubisko. 

Pokračování Perinbaby si podle něj diváci na Slovensku přáli už dlouho.

„V prvním díle hrála manželka Federica Felliniho Giulietta Masina nebo Valerie Kaplanová a představovaly nesmrtelné bytosti. Nechtěl jsem tedy, aby byli lidé zklamaní. Naštěstí přišla digitální technologie, která mi umožňuje oživit nesmrtelné bytosti, a dát jim pohyb. Věřím, že na dalších třicet let,“ doufá. 

Přerované v komparzu

Pro Přerovany bude natáčení Perinbaby 2 vzpomínkou na celý život, protože si ve filmu zahráli jako kompars. Líčení i historické kostýmy byly laděny do období před první republikou. 

Podle Juraje Jakubiska měli neherci o zkušenost s natáčením obrovský zájem a filmaři byli zavaleni nabídkami.

„Šéfka komparsu mi řekla, že měla úplně zavalený počítač. Vybrala velmi zajímavé typy, až mě mrzí, že jsou to jen komparsisti, a ne skuteční herci,“ přiznává Jakubisko. 

Do konkurzu se přihlásil i archeolog Zdeněk Schenk.

„Nemohl jsem si nechat ujít příležitost být u toho, kdy je tu legendární česko-slovenský režisér. Přihlásil jsem se i proto, abych zavzpomínal na léta, kdy jsme točili kompars na studiích v Brně. Podle oblečení, které mám na sobě, budu nejspíše válet sudy,“ říká s úsměvem.

Herci ochotnického divadla Dostavník se dokonce objeví v epizodních rolích.

„Zahrajeme si dvě ženské na střelnici a náš producent Zdeněk Hilbert, který tu chodí svlečený do půl pasu, bude vzpěrač. Říkáme mu pracovně Frištenský,“ směje se dlouholetá členka souboru Renata Bartlová. 

Jak dlouhý bude záběr z Přerova?

„Potrvá dvě a půl minuty, i když - pokud vystoupí Dan Nekonečný, bude to možná déle,“ odhaduje režisér. Zpěvák Dan Nekonečný se totiž zhostil role principála cirkusu. 

V jedné z hlavních rolí se objeví Valeria Stašková, která je baletkou Slovenského národního divadla.

„Nevím, co od toho mám očekávat, protože nejsem herečka. Perinbaba je pro mě ale srdcovka, takže se těším. Budu hrát dvě role, ta první je trochu povrchní a nevím, co od ní mám čekat, druhá už mi bude bližší,“ svěřila se dvacetiletá dívka. 

Bez Perinbaby nejsou Vánoce


Režisér doufá, že si pokračování pohádky diváci užijí už příští Vánoce. Filmová pohádka, zpracovaná na motivy pohádky Paní Zima od bratří Grimmů, byla natočena v roce 1985.

Perinbaba s pořadovým číslem 2 se točí se na několika místech Čech, Moravy a Slovenska.