„Měli jsme dlouho obavu z toho, co v lesích najdeme, protože houby nerostly. Poslední dva týdny se to ale obrátilo a s kolegy jsme se rozjeli po celé Moravě - nejčastěji do Beskyd, Javorníků, ale i na Tovačovsko nebo do Luhačovic. Posbírali jsme širokou paletu biotopů a myslím, že se výstava povedla. Ještě nemáme sečteny všechny druhy, ale bude to pestré a odhadem jich může být kolem tři sta padesáti,“ řekl Robert Pecháček z Mykologického spolku v Přerově, který výstavu pořádá.

Houbařům, kteří se do sbírání exponátů pro tradiční výstavu zapojili, tentokrát nepřálo počasí.

„Po několika sezonách, kdy se nám počasí na sběr vždy vyvedlo, to letos nevyšlo. Při sbírání hub nám pršelo za krk a těžké koše jsme nosili do auta v pláštěnkách,“ popsal.

Vzácná štítovka - Pluteus variabilicolor - první nález v Česku
Houby? Taková hrůza tu dlouho nebyla. Mykolog ale našel na Přerovsku unikáty

Satan i vzácné kousky

Návštěvníci mohou na výstavě obdivovat jedlé, nejedlé i jedovaté houby rozmanitých druhů. Sezona v našem kraji začala podle přerovského mykologa Jiřího Polčáka se zpožděním.

„Co se týče růstu hub, byly na tom Olomoucký a Zlínský kraj opravdu nejhůře v celé republice. Houby rostly hlavně v Čechách, zatímco Morava byla slabá. Postupně se sice začaly objevovat v Jeseníkách a na jihu Moravy, ale na Olomoucku a Zlínsku to byla stále bída - hub tam rostlo velmi málo. Teprve teď se situace zlepšila, a pokud se výrazně neochladí a nebude silný vítr, přijdou si houbaři konečně na své,“ zhodnotil Jiří Polčák.

Lidé mohou na výstavě kromě známých druhů hub obdivovat i vzácné exponáty.

„Vůbec poprvé nám přivezl kolega ze Štramberka nádherné ryzce citronové, které jsme na výstavě ještě neměli. Vzácností je i hřib zavalitý, jenž roste pouze na třech lokalitách v České republice, nebo nedávno popsaný nový druh pro vědu - hřib šedorůžový. Zajímavý je i hřib Moserův, ten roste pouze na Moravě, zatímco v Čechách dosud nebyl výskyt zaznamenán,“ zmínil Jiří Polčák.

Zajímavým úlovkem je i krásnopórka citronová, jež v Česku roste pouze na dvou lokalitách, podobně jako kuřátka žlutohnědá.

„Pochlubit se musíme i tím, že jsme objevili vůbec první lokalitu výskytu opravdového satana na Přerovsku. Hřib satan je poměrně vzácná houba, je to teplomilný druh a spousta houbařů u nás ho nezná,“ doplnil.

Rozkopané houby v lesích

Mykologové si ale opět posteskli nad nevhodným chováním houbařů v lesích.

„Bohužel se často setkáváme s tím, že jsou vzácné houby rozkopané. Dalším problémem jsou také majitelé psů, kteří své čtyřnohé miláčky nehlídají, a podle toho to pak v lesích také vypadá,“ podotkl.

Součástí výstavy hub jsou každoročně i přednášky Jiřího Polčáka. V pátek odpoledne se mohli lidé dozvědět zajímavosti o jedlých houbách, v sobotu v deset hodin se uskuteční přednáška na téma léčivé houby, ve dvě odpoledne je věnována houbám Pobečví.

„Tato přednáška navazuje na publikaci Příroda Pobečví, která nedávno vyšla. Do ní jsme zapracovali i houby Pobečví. Lidé se tedy dozví, co všechno tady roste,“ uzavřel Jiří Polčák.