Na přípravy podle něj příliš času nebylo. Do oficiálního programu byl totiž loňský vítěz krajské soutěže vesnice roku zařazen až na poslední chvíli. Přesto se zpráva rychle rozkřikla, a to nejen v Hradčanech, ale i okolních obcích.

Příležitost spatřit na vlastní oči hlavu státu si nenechala ujít Iveta Zapletalová ze Křtomil, která dorazila i se svou dcerou.

„Jsem po noční, takže jsem si nemusela brát v práci volno. Vidět prezidenta ale rozhodně stojí za to, a proto jsem tady," svěřila se.

Kvůli prezidentské návštěvě přerušily vyučování také dvě základní školy – v Soběchlebích a Pavlovicích. Několik desítek školáků s českými vlaječkami v ruce vítalo prezidenta u příjezdové cesty k obecnímu úřadu.

„Pro děti je to událost, kterou si budou pamatovat celý život. V prvouce probíráme i vlasteneckou výchovu, kde se seznamují se státními symboly, hymnou a politiky. Toto bude ale jejich první kontakt s realitou," vysvětlila učitelka Základní školy v Pavlovicích Dagmar Šurmáneková.

Prezident si pochvaloval chuť koláčků

Když se k obecnímu úřadu blížil prezidentský vůz, začali lidé spontánně tleskat. Starosta obce přivítal Miloše Zemana tradičním chlebem a koláčky. „Jsou výborné, takové dělávala moje babička," pochvalovala si hlava státu.

Pak už se návštěva v doprovodu olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila odebrala do sálu, kde se uskutečnila beseda s občany. Tu si nenechala ujít více než stovka místních lidí.

„Pane prezidente, přijel jste do obce, kde jste v obou kolech voleb zvítězil s drtivým rozdílem," přivítal ho starosta. „Já jsem tady doma, jsem v Hradčanech," odvětil mu s úsměvem Miloš Zeman, který prý nerozlišuje obce na malé a velké.

Největší problémy současné politiky?

„Jsou jenom malí a velcí lidé. Důležité je, kdo v té obci žije," podotkl. Největší problém, který podle něj v dnešní době trápí politiku, spočívá v tom, že se sliby neplní, podaná ruka neplatí a nepsaná smlouva se roztrhá.

„Měli bychom se vrátit ke slušnému chování, které je běžnější spíše v menších obcích, kde se všichni znají, jeden tak trochu kontroluje druhého, a kde si většinou lidé nedovolí nějaké větší vylomeniny," poznamenal Miloš Zeman.

První otázky prezidentovi položily děti. „Co se vám na Moravě nejvíce líbí?," zeptal se ho třeba jeden ze školáků. „Už jsem řekl, že olomoucké tvarůžky jako prevence styku s nepohodlnými osobami. Na Moravě jsou to ale hlavně vinné sklípky," odpověděl Miloš Zeman.

Další dotaz pak směřoval k tomu, jaké je být hlavou státu. „Nesmíte být nafoukaní a myslet si, že jste pupek světa jen proto, že jste prezident," zhodnotil.

„Ať žije prezident!"

Po skončení debaty s obyvateli dostala hlava státu od starosty Ondreje Koliby dárky – koš s regionálními produkty, obraz obce, speciální hradčanské trubičky a svatební koláčky. Dárky předali prezidentovi také starostové dalších obcí na Přerovsku – Tučína, Radslavic, Bělotína či Skaličky.

Když vycházel Miloš Zeman z budovy obecního úřadu, dočkal se pozdravu od dětí: „Ať žije prezident!," provolávali sborem školáci. Vydal se tedy k nastoupenému špalíru dětí, aby nejmladší generaci osobně pozdravil.