VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekl: KSČ chystala změny, které požadovala revoluce

PŘEROV - Za totality vystřídal několik funkcí a byl i předsedou OV KSČM v Přerově. Z aktivní politiky odešel v roce 1994. Vedl restaurační zařízení, čemuž se později začal věnovat soukromě. V současné době je asistentem Poslance PČR za KSČM Ladislava Mlčáka.

17.11.2007 1
SDÍLEJ:

Josef Nekl míní, že v listopadu roku 1989 došlo k mocenskému převratu.Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Dvakrát se pokoušel uspět v senátních volbách. Pokaždé postoupil do druhého kola, ale na vítězství nedosáhl. Josef Nekl byl coby člen komunistické strany přímým účastníkem takzvané Sametové revoluce. Jak vzpomíná na převrat a polistopadové události?

ROZHOVOR

Jak jste vnímal události, které provázely takzvanou Sametovou revoluci?

Určitě se smíšenými pocity. Již delší dobu před listopadem byly na politické scéně zřetelné snahy o demokratizaci společenského života, snahy o větší zapojení občanů do správy věcí veřejných, uvolnění v oblasti kultury, malého podnikání a podobně.

Bohužel liknavost a možná i velké tápání „jak dál“ v nejvyšších patrech vedení KSČ a státu přispělo k urychlení procesu, který nastal.

Jen pro informaci – kdyby vedení KSČ tvrdošíjně netrvalo na tom, že XIV. sjezd KSČ se musí konat v únoru 1990, ale sjezd proběhl na počátku podzimu 1989, byly by projednávány kroky, které lidé požadovali na demonstracích v listopadu 1989.

Zrušení devizového omezení pro cestování do zahraničí, rozvoj občanské společnosti s rovnoprávným postavením jednotlivých politických a občanských subjektů, rozvoj ekonomiky zejména v oblasti služeb, malého rodinného podnikání na základě tržní soutěživosti se společenskými formami vlastnictví, další uvolnění pro práci tvůrčí umělecké inteligence atd.

Nakonec takto jsem připravoval i Městskou konferenci KSČ na počátek prosince 1989 – za účasti všech politických stran působících ve městě a rozhodujících společenských organizací Národní fronty.

Prostě konferenci otevřenou. Ale v dějinách a politice nějaké kdyby neplatí. Ty v úvodu zmíněné smíšené pocity vyplývaly z toho, že jsem si byl vědom nutnosti změn.

Na druhé straně jsem cítil, že předákům Občanského fóra a dalších nově vznikajících iniciativ nejen v centru dění v Praze, ale i v místních podmínkách nejde ani tak o pravdivé a čestné naplnění tužeb lidí, ale pouze a jen o uchopení politické moci s cílem hospodářského převratu.

A mé obavy se naplnily. Jen bláhový člověk může věřit tomu, že listopadové události byly jen a pouze masovým a živelným „bouchnutí přehřátého kotle“, že hlavním hybným motorem byli studenti a jejich pochod Prahou 17. listopadu u příležitosti Mezinárodního dne studentstva. Našel se jen vhodný prostředek k provedení mocenského převratu.

Vzpomínáte si, jak a s jakými pocity jste přesně 17. listopad 1989 prožil?

Detailně ne, ale byl to pro mě určitě normální pracovní den. Možná večer při televizních novinách jsem zaregistroval, že v Praze probíhá pochod studentů k již zmíněnému dni.

Víte, do našeho města dorazila takzvaná revoluční vlna později. Takovou první větší akcí byla celoměstská veřejná schůze v kině Hvězda dne 23. listopadu 1989 po skončení pietního aktu u sochy Klementa Gottwalda v den jeho 93. výročí narození.

Z normální veřejné schůze se stala tribuna politických střetů a názorů, v jejich čele stáli mladí lidé – pravděpodobně studenti z UP v Olomouci a jejich přátelé z Prahy.

Jejich účast, jejich intenzivní působení mezi žáky středních škol v dalších dnech rozhýbaly i přerovské veřejné hladiny života. Pak už vzaly události stejně rychlý spád jako v celé zemi.

Možná právě v tyto okamžiky mě došlo, že jsem účastníkem kvalitativní změny ve společnosti. A byl jsem opravdu účastníkem přímým, neboť jsem se za KSČ zúčastňoval prakticky všech rozhodujících jednání a kulatých stolů, které předurčovaly další vývoj jak ve městě, tak v okrese.

Změnila tato událost nějakým způsobem vaše politické přesvědčení?

Nikoliv, dovolím si tvrdit, že naopak upevnila mé přesvědčení. Samozřejmě že nejen samotná přelomová doba, ale především vývoj, který poté nastal, ve kterém žijeme a jehož ovoce po menších či větších dávkách sklízíme.

Zde si dovolím malou poznámku – velmi si vážím všech, kteří na svou minulost neplivli, kteří vědí proč jsou komunisty, kteří byli a jsou komunisty ne proto, že to něco „nasype“, ale že hájili a hájí ideály lidsky spravedlivé společnosti.

A nevážím si zejména těch, kteří se změnou východního na západní směr proudění odhodili svou skořápku i svou rudou legitimaci a opět se pod rouškou jiných politických uskupení doškrábali ke svému zlatému teleti, svému místu nahoře.

Co podle vás přinesla doba po revoluci lidem dobrého a naopak co je horší?

Samozřejmě, že každá změna musí přinést věci dobré i věci horší. Nyní záleží na tom, jaký je poměr mezi dobrým a tím horším. To horší bohužel z mého pohledu převažuje.

Neutěšená ekonomická situace značné části obyvatel, kdy jen jedna třetina jich dosahuje oficiálního průměrného platu, devastace kulturních hodnot předaných našimi předky, pseudoumění se vydává za umění, amorální chování se stává vzorem morálky, peníze ovládly mezilidské vztahy, zdraví se stává výnosným kšeftem pro pár vyvolených, nám záviděná po celém vyspělém světě jednotná školská soustava se mění v experiment zahrávající si s úrovní vzdělání budoucích generací, zapojení se naší země po bok nejagresivnějších jestřábů kalících mír ve světě a patolízalské strpení základny US Army na našem území předváděné současnou vládou, tvrdošíjné odmítání prvků přímé demokracie ve formě zákona o všeobecném či pro určitou věc svolaném referendu a tak bych mohl pokračovat dále. Normálně myslící a uvažující řadový občan jistě ví, o čem hovořím.

Jaké chyby se u nás v politice staly po listopadu 1989?

Chyby jsou odvozené od toho, kdo politiku provádí. A pokud ji provádí garnitura, která by ve vyspělých demokratických státech hrála přinejlepším třetí ligu, tak to hovoří samo o sobě.

V prvé řadě se lidem od samého počátku lhalo. Současný bezvýznamný důchodce Václav Havel hovořil o pravdě a lásce, vítězství nad lží a nenávistí.

O rozsahu chyb hovoří i připravované demonstrace v Praze a Brně 17. listopadu 2007 pod hesly „Ne zradě jedné vlády a politiků, kteří už nás nezastupují“ a „Pravda a láska ještě nezvítězily“.

Tuto demonstraci spolupořádají i studenti českých středních a vysokých škol a je zaměřena na referendum a skutečnou demokracii. Velkou chybou je to, že politici u moci prostřednictvím své politiky rozdělili společnost na občany první a druhé kategorie.

Máme opět elitu (která je postavena jen na moci a penězích, nikoliv a výhradně na morálním kreditu) a obrovskou masu nás „v podhradí“.

Obrovskou chybou pak bylo to, že vládnoucí skupina rozprodala, nebo lépe rozdala, bohatství, rodinné stříbro, které nashromáždily generace našich předků. Tak jsme se stali zcela ekonomickými vazaly mocnějších států.

Tečku tomu daly nevýhodně sjednané podmínky našeho členství v EU. Doplatili na to především zemědělci a potažmo s tím i my, spotřebitelé.

Co by se podle vás mělo v současné době na naší politické scéně změnit?

Celé společenské klima. K významným funkcím ve státě, kraji i ve městě se nemohou dostávat lidé, kteří nemají kredit u většiny národa.

Mělo by se dbát na to, aby se výsledky voleb jako neměnná vůle lidu odrazily i v tom, kdo je zastupuje v nejvrcholnějších funkcích. Počínaje prezidentem republiky, složením vlády a konče obsazením primátorského křesla a židlí v městské radě.

Morální kredit a bezúhonnost by v politice měly hrát hlavní roli. Politiku by neměli dělat lidé, kteří kolem sebe šíří jen zášť a nenávist, kteří berou politiku a své postavení jen jako prostředek revanše. Měla by se vrátit úcta k člověku a politika by měla být brána jako služba veřejnosti, ne jako prostředek k ukojení svých potřeb a zájmů.

Josef Nekl

  • narozen 28. 5. 1953
  • vystudoval Vysokou školu politickou v Praze
  • žije v Přerově
  • je ženatý
  • otcem dvou dětí

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Autor: Pavel Mokrý

17.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, výroba pizzy, , Zájemci se mohou hlásit u pana Michala Vrány:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: fik23473@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 777 007 765;, - osobně na adrese: ONIPEP s.r.o., Brabansko č.p. 1260/5, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Onipep s.r.o.-pracoviště, Brabansko, č.p. 1260, 750 02 Přerov 2. Informace: Michal Vrána, +420 777 007 765.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Pradavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, prodej elektra., , Požadavky:, znalost práce na PC, Komunikační schopnosti, příjemné vystupování, zodpovědnost a pečlivost, trestní rejstřík bez záznamu., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: info@okaybartal.cz;, - telefonicky (9,00 - 19,00 hod.) na čísle 728 517 511 - p. Bartál. Pracoviště: Bc. jiří bartál - pracoviště přerov, Lipnická, č.p. 2936, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Bartál, +420 728 517 511.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 400 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15400 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: , příjem a výdej drobného zboží, balení zakázek, práce s PC, komunikace s přepravními službami, komunikace se zákazníky, kompletace produktů. , , Požadujeme: , komunikativnost, samostatnost, chuť pracovat a podílet se na rozvoji firmy, znalost obsluhy PC, , , Nabízíme:, příspěvky na stravování, práci ve stabilní firmě., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: roznovsky@mfp.cz;, - telefonicky na čísle 730 155 969 - pan Rožnovský. Pracoviště: Mfp paper s.r.o., Gen. Štefánika, č.p. 1638, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Rožnovský, +420 730 155 969.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební montéři 21 500 Kč

Stavební montéři (kromě montérů suchých staveb) Montér sádrokartonů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, fyzická zdatnost, , Nabízíme:, možnost výkonu práce i na DPP nebo DPČ, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: caganekp@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 17,00hod.) na čísle 777 244 363. Pracoviště: Petr čagánek, Hlavní, č.p. 52, 750 02 Přerov 2. Informace: Petr Čagánek, +420 777 244 363.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stovky fanoušků kapely Linkin Park dorazili v pátek na náměstí Přerovského povstání, kde se uskutečnil druhý ročník vzpomínkového koncertu - Remembering Chester Bennigton.
19

Fanoušci Linkin Park si v Přerově připomněli tvorbu Chestera Bennigtona

Modernizace učeben a vytváření komfortnějšího zázemí na ZŠ Velká Dlážka v Přerově
16

Přerovské školy se proměnily ve staveniště. Takto to vypadá na ZŠ Velká Dlážka

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Putovní výstava v Lipníku připomíná události let 1948 a 1968

Až do 26. července si mohou návštěvníci prohlédnout putovní exteriérovou výstavu Paměti národa Střední Morava, která se přesunula z olomouckého Dolního náměstí na nádvoří zámku v Lipníku nad Bečvou. Záštitu nad výstavou převzali starosta města Miloslav Přikryl a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

S letištěm v Bochoři se počítá pro výcvik pilotů

S bochořským letištěm se v budoucnu počítá pro výcvik pilotů vrtulníků. Potvrdilo to ministerstvo obrany s tím, že do Bochoře plánuje přesunout část Centra leteckého výcviku v Pardubicích státní podnik LOM Praha. Ten provozuje areál letiště od doby, co ho opustili vojáci vrtulníkové základny.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT