Bezprostředně poté, co se dozvěděl tuto zprávu, slavil v sídle ČSSD vítězství sociálních demokratů v krajských volbách. V odhadech, jak dopadne druhé kolo senátních voleb, je Lajtoch střízlivý. „Držím se spíše při zemi,“ říká.

Rozhovor

Jak se cítíte? Jako vítěz?
Samozřejmě, že mám radost. Zároveň si však říkám, že první vyhrání z kapsy vyhání, takže jsem spíše střízlivý. Sice jsem doufal, že postoupím do druhého kola voleb, ale že budu mít náskok 12 procent, mě příjemně překvapilo. Tak velký rozdíl jsem nečekal. Nicméně jsem předpokládal, že mým soupeřem ve druhém kole bude právě Eduard Sohlich.

Kampaň na Přerovsku vás před volbami nešetřila. Objevily se zesměšňující billboardy, plakáty, které vás dávaly do souvislosti se Stanislavem Grossem. Jak tyto útoky vnímáte teď?
Myslím si, že voliči dali jasný vzkaz a tento druh špinavé kampaně u lidí neuspěl. Opět se potvrdilo heslo mé kampaně – že slušnost má šanci zvítězit nad arogancí. Přiznám se, že jsem nečekal tak silný tlak ze strany ODS. Kampaň byla z jejich strany značně nekorektní.

Jak oslavíte postup do druhého kola? Lahví šampaňského?
Přípitek určitě bude, ale postup oslavím hlavně prací. Celý týden budeme pokračovat v besedách s občany. Chci lidi přesvědčit, aby šli k volbám, že to má smysl.