Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje má nahlášeny celkem čtyři potvrzené mutace linie SARS-CoV-2: B.1.357, takzvaná jihoafrická mutace.

„U těchto nakažených není zjištěna spojitost s dosavadními případy,“ sdělila Deníku mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Nakažení jsou z Olomoucka a podle dosavadních informací u nich nebyla zjištěna cestovatelská anamnéza, že by si nákazu přivezli z dovolené na Zanzibaru, v Tanzánii či jiné africké destinaci s výskytem mutace.

„Aktuálně cestovatelská anamnéza nebyla zjištěna, nicméně probíhá další epidemiologické šetření,“ uvedla mluvčí.

Z izolace až po negativním výsledku

Nové mutace SARS-CoV-2 trasují epidemiologové prioritně. V těchto případech z Olomoucka jsou již kontakty podchyceny.

„Ano, veškeré pracovní i rodinné kontakty jsou zajištěny, protiepidemická opatření jsou nastavena v souladu s mimořádným opatřením,“ sdělila Peterová.

Lidé, u nichž je podezření na nákazu jihoafrickou mutací nebo se její výskyt již potvrdí, smí opustit izolaci až po negativním výsledku PCR testu. Ten se může udělat nejdříve po dvou týdnech od zjištění infekce.

O potvrzení jihoafrické mutace v pátek informoval šéf Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci Marián Hajdúch.

„Dnes jsme při genotypizaci více než 200 pozitivních vzorků ze čtvrtka identifikovali první dva případy jihoafrické varianty viru v Olomouckém kraji,“ napsal v pátek na twitteru s tím, že laboratoř genotypizuje všechny pozitivní vzorky a sekvenuje zhruba padesát vybraných vzorků týdně.

Britská varianta postupuje ze západu

V Olomouckém kraji již převažuje takzvaná britská varianta, která je nakažlivější než původní SARS-CoV-19. Varianta postupuje ze západu na východ České republiky.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc našli první britskou variantu 28. ledna.

„Od 10. února představovala asi 10 procent záchytů, na konci minulého týdne to bylo 30, v pondělí 50 a dnes jsme již na 80 procentech,“ sdělil před dvěma týdny Deníku ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

„Průběh onemocnění je u této mutace obdobný,“ uvedl.

Zájezd do Zanzibaru a celníci

Ministerstvo zdravotnictví evidovalo do pátku 20 případů, u kterých byla potvrzena nebo je velmi pravděpodobná jihoafrická mutace.

Jsou ze dvou ohnisek, které spolu nesouvisejí: kolem účastníka zájezdu do Zanzibaru a mezi pracovníky celní správy, kteří mají na starosti kontrolu příletů na Letišti Václava Havla.

První případy jihoafrické mutace se v České republice prokázaly v posledním únorovém týdnu. V Brně se pak od cestovatelů do Zanzibaru nakazili další lidi včetně dětí ve školce.

Vědci sledují vedle britské, jihoafrické a brazilské varianty i další mutace, které by mohly být ještě nebezpečnější.

Významnější objevené mutace mají své odborné označení, obecně se však pojmenovávají podle země, kde byly poprvé identifikovány: tedy britská, jihoafrická, španělská, brazilská…