Brzy po čtrnácté hodině, kdy se předsálí s Ježíškovou dílnou otevřelo, zaplnily místnost desítky návštěvníků.

„Přišla jsem se podívat na své známé z paličkování. A když už jsme tady, také jsme něco koupili a podívali se nahoře na betlém,“ řekla například Blanka Procházková, která dorazila i s malým synem.

Lidé mohli zhlédnout ukázky paličkování, drátování, navlékání perliček nebo výrobu ozdob a figur ze dřeva. „Spíš než kvůli nakupování sem přicházejí zájemci o radu, jak si něco takového mohou sami vyrobit,“ podotkla Katarína Kučerová, která na místě lepila vánoční přáníčka.

„Některá jsou kombinací vyžehlené slámy a modrotisku, mám tu ale také paličkovanou krajku na ručním papíru. Při téhle technice mi jedno přáníčko zabere tak tři hodiny práce,“ popsala Kučerová některé ze svých výtvorů.

Velký zájem vzbudily i drátkované zvonečky, prstýnky či vánoční dekorace ve tvaru ryb a andělů, kombinující keramiku s drátkováním.

„Dříve si dráteníci přivydělávali tak, že o poutích prodávali prstýnky. A i dnes je o tyhle drobnosti největší zájem,“ uvedla Eva Jurčíková, která je v Cechu dráteníků mistrem.

„Drátkem se dá oplést květináč nebo jakákoli keramika. Před Vánoci lidé kupují hlavně zvonečky. Těch dělám tolik, že když se do toho zaberu, mám jeden za jedenáct minut hotový,“ doplnila drátenice.

Lidé si mohli prohlédnout také ukázku řezbářských prací Davida Rubáče nebo výrobu vánočních hvězd a dalších ozdob na stromeček z dutých korálků, kterou předvedla Monika Weissová. Nechyběly ani háčkované zvonky nebo ručně malované šátky.

Dvakrát za odpoledne vystoupily ve slavnostní síni děti ze souboru Trávníček při Základní škole Trávník. Předvedly pásmo písní, říkadel a tanečků s názvem A bela zima veliká.