Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě je čas přihlásit se na vysokou školu

Olomouc - Ještě dva týdny mají uchazeči o vysokoškolská studia na to, aby se rozhodli, který obor chtějí studovat. Na Univerzitu Palackého v Olomouci se mohou přihlásit pouze prostřednictvím elektronické přihlášky, na některých fakultách se však přijímačky nebudou ani konat.

16.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Roubíček

Uchazeči budou mít navíc možnost vybírat i z některých, úplně nových oborů.

„Termín pro podání přihlášek je do konce února a poplatek je stanoven na pět set korun. Filozofická fakulta však vyžaduje také zkrácenou verzi e-přihlášky v písemné formě, pro některé studijní obory se pak mohou ještě prodloužit termíny přijímaní přihlášek,“ upozornil prorektor pro záležitosti studia a studentů Miroslav Chráska.

Na lékařskou fakultu a fakultu zdravotních věd, se mohou budoucí studenti dostat i bez přijímaček. Některé programy mají totiž za podmínku pouze výsledný průměr všech známek uvedených na přihlášce nižší nebo roven 1,20.

„Musejí mít za sebou výuku všech tří profilových předmětů – fyziky, chemie, biologie – a v průběhu svého středoškolského studia nesmějí z nich mít klasifikaci horší než 2. Navíc je třeba mít splněny i další podmínky,“ vyjmenoval možnosti prorektor.

Další dvě fakulty se kvůli malému zájmu o přírodní vědy rozhodly, že přijímací zkoušky na tyto obory letos úplně zruší. „Již teď je jisté, že na přírodovědecké fakultě na oborech matematika a fyzika přijímačky nebudou, a to z důvodu nízkého počtu zájemců. Jsou to přitom obory, které nabízejí svým zájemcům nejlepší možnosti budoucího uplatnění,“ vysvětlil Chráska a doplnil, že fakulta úspěšné studenty motivuje udělováním stipendií.

Za vynikající výsledky mohou studenti získat třeba i deset tisíc korun. Ani pedagogická fakulta letos nebude v přírodovědných oborech vypisovat přijímací zkoušky a uchazeči budou přijímáni na základě takzvaného motivačního programu, který spočívá ve vyhodnocení výsledku studia na střední škole.

U ostatních oborů se s úvodními zkouškami počítá. „Motivační program u nás zkoušíme poprvé. Vede nás k tomu hlavně malý zájem studentů o přírodovědné obory. Chceme jim tím nejen zpříjemnit čas, který tady univerzitě věnují, ale také studium, kterého se často obávají,“ uvedla před časem děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Libuše Ludíková.

Pokud se tedy tito posluchači ke studiu zapíší a k 31. říjnu budou aktivními studenty, získají jednorázové stipendium dva tisíce korun. „Po úspěšném ukončení prvního ročníku a zápisu do druhého, bude stipendium odstupňováno podle dosaženého hodnocení a počtu získaných kreditů. Částky se tak budou pohybovat od pěti set do čtyř tisíc korun,“ pokračovala děkanka.

Pro nadcházející akademický rok pak některé fakulty připravily další nové obory. Například filozofická fakulta nabízí bakalářský jednooborový obor ruská filologie v kontextu evropské kultury a literatury či bakalářský dvouoborový program japonština v hospodářské praxi, nebo uměnovědná studia.

Nové obory však zřídila také fakulta tělesné kultury, pedagogická, přírodovědecká i cyrilometodějská fakulta. „V loňském roce jsme evidovali 28068 podaných přihlášek. Počet přijatých uchazečů byl 8780, a nakonec se ke studiu zapsalo 6694 studentů,“ doplnil vedoucí oddělení komunikace Univerzity Palackého, Radek Palaščák.

Více informací o jednotlivých oborech a kritériích pro zkoušky zájemci najdou na www.upol.cz

Autor: Petra Pášová

16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Rondely v centru Přerova jsou po opravě už průjezdné
14

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Byl to jeho večer. Hokejista Přerova Karel Plášek v den utkání s Prostějovem slavil 44. narozeniny a oslavy mu vyšly parádně. V jeho režii probíhal samotný zápas, i následné oslavy s přerovskými fanoušky.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení