Neustálé odkládání stavby dálnice kolem Přerova, která by odvedla tranzitní dopravu pryč z města, už se podepisuje na zoufalém stavu komunikací. Projíždějící kamiony poničily silnice v těch nejvíce vytížených úsecích – například v Tovární ulici v Přerově, ale také v místních částech Kozlovice a Dluhonice. Přesto je stále ticho po pěšině.

„Ministr dopravy přislíbil, že nám každého čtvrt roku poskytne informaci o přípravě obou úseků dálnice – z Přerova do Lipníku i z Říkovic do Přerova. Nic takového se ale neděje," stěžuje si primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Informace?

„Poslední zpráva byla, že skončilo první kolo soutěže na stavbu úseku Přerov – Lipník. Nevíme ale ani, jestli už vyhlásili druhé kolo, a jak výběrové řízení pokračuje dál. Ta komunikace je zvláštní, a proto půjdou opět dopisy jak na ministerstvo dopravy, tak na Ředitelství silnic a dálnic a vedení Olomouckého kraje," dodal.

Radní cítí rozpaky i z toho důvodu, že měli zájem pomoci se zajištěním výkupů pozemků pro stavbu úseku D1 z Říkovic do Přerova.

„Nabídli jsme ministerstvu, že vyčleníme na odboru majetku pracovníka, který by se na tom podílel. Připadalo nám to jako smysluplné, protože my jsme přece jen blíže k Říkovicím než Praha. Náš návrh se zpočátku líbil, nicméně čtvrt roku uteklo a komunikace vázne," poznamenal také náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Ministerstvo komentuje

Zástupci ministerstva dopravy ale tvrdí, že obě stavby běží podle harmonogramu a nic podstatného se nemění.

„V současné době probíhá vyhodnocení výběrového řízení na dodavatele stavby Přerov – Lipník. Pokud nenastanou komplikace v podobě odvolání některého z účastníků, bude jméno výherce soutěže jasné v průběhu léta. Pak už nic nebrání tomu, aby se začalo stavět," uvedl Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy. Na stavbě úseku D1 mezi Lipníkem a Přerovem mají být v letošním roce proinvestovány dvě miliardy korun.

Úsek D1 mezi Říkovicemi a Přerovem je stále ve fázi výkupu pozemků.

„Pro tento rok na ně máme vyčleněných 70 milionů korun," upřesnil. Podle něj by měl být úsek Přerov – Lipník hotový do roku 2015, navazující Říkovice – Přerov by se měl stavět v letech 2014 až 2020.

„V současné době vzniká seznam staveb a s úsekem Říkovice – Přerov počítáme. Pokud půjdou dobře výkupy pozemků, realizovala by se tato stavba hned zkraje programovacího období," uzavřel.