Jeden svět se v Přerově koná již podruhé, v rámci Česka je to již dvanáctý ročník tohoto festivalu. Promítání se zúčastnili studenti z pořádajícího gymnázia Jakuba Škody, ale také z holešovského gymnázia, zdravotní školy a živnostenské školy.

„Myslím, že filmy jsme vybrali dobře. O tom svědčí i to, že v sále bylo hrobové ticho,“ řekla organizátorka Helena Netopilová.

Mladé diváky zaujal například dokument ze středoškolského prostředí v Číně a také příběh z Barmy, kde přírodní katastrofa v roce 2008 připravila o rodiče i domov desítky tisíc dětí.

„Je to velmi emotivní, ale zároveň střízlivý dokument, natočený ilegálně v prostředí, kde pomoc humanitárních organizací neumožnil vládnoucí režim,“ přiblížila Netopilová.

Odpoledne se přerovští studenti sešli s týmem z Holešova, který se pod názvem ReProChu věnuje reklamě proti chudobě.

„Byla bych ráda, kdyby se naše děcka pustila do něčeho podobného,“ uvedla profesorka gymnázia.

Kromě filmů mohou návštěvníci zhlédnout i několik výstav.

„Fotografie z Konga vystavuje naše bývalá učitelka Barbora Botková, která v této zemi loni pobývala rok a pomáhala Salesiánům, kteří tam působí,“ doplnila Netopilová.

Festival se letos poprvé koná z největší části v kině Hvězda.

„Poděkování za to patří paní Šiškové, která nám umožnila využít tyto prostory. Všichni totiž pracujeme na tomto projektu jako dobrovolníci,“ poznamenala Netopilová. Kromě toho jsou některé akce festivalu i v Base Campu.