Přerovským strážníkům se v sobotu podařilo zadržet dvojici vandalů krátce po činu, a to díky všímavosti lidí.

Sprejeři si po setmění vyhlédli pilíř pod mostovkou lávky U Loděnice.

„Krátce po deváté hodině večer jsme obdrželi oznámení o mládeži, která sprejuje mostní pilíř. Na místo okamžitě vyrazily dvě motohlídky, ale u čerstvého díla už nikoho nezastihly," přiblížil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Svědci ale podle něj uvedli, jakým směrem se neznámí „umělci" vydali.

Hlídky proto začaly pročesávat okolní ulice.

Jedna z nich měla štěstí a zpozorovala v přilehlé ulici prchající dívku.

„Když ji motohlídka dojela, téměř okamžitě se přiznala k tomu, že společně se svým kamarádem sprejovala obrazce a nápisy na pilíř a zeď. Řekla i to, kam sprej odhodili," dodal. Strážníci pak pomůcku obou vandalů v odpadkovém koši skutečně objevili.

„Dívka se pak telefonicky spojila se svým druhem ve spreji, který přiznal, kde se ukrývá. Vyzvedla si jej tedy druhá motohlídka a převezla ho na místo činu," konstatoval Miroslav Komínek s tím, že případ obou mladistvých pachatelů už si převzala republiková policie.

Poškozené zídky, zastávky i zubr

Případů vandalství v centru Přerova v poslední době přibývá.

Sprejeři už zkrášlili svými graffiti nejen nábřežní zídky, ale třeba i sokl sochy zubra na Tyršově mostě. Škoda tak vzniká nejen městu, ale i Povodí Moravy.

„Pokud je to na našem majetku, podáme trestní oznámení na neznámého pachatele. Podobných případů jsme ale v poslední době u břehů Bečvy řešili více – nedávno třeba někdo vyvrátil a pomaloval informační tabuli na naučné stezce Přerovským luhem a hájem mezi lávkou U Tenisu a lagunou," řekla Svatava Doupalová z odboru majetku přerovského magistrátu.

„Nikoho jsme nechytli a škoda se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Často jsou pomalované různými nápisy také autobusové zastávky," uzavřela.