Jaké zásadní změny přinesl návštěvní řád, který začal před lety na přerovském bazénu platit?

Dítě mladší deseti let tady nesmí být samo, pokladní je pustí pouze s dospělým. Také tady platí omezený počet dětí na dospělého – pokud přijde rodič s pěti dětmi, nemůžeme je pustit, sám je totiž neuhlídá. Pokladní může zamítnou vstup, pokud je člověk neupravený nebo má kožní problémy. Muži také nosí místo plavek bermudy po kolena, pod nimi mají spodní prádlo. Dnes už se to naštěstí hodně dodržuje, plavčíci je na to upozorňují.

Co se stane, pokud dojde v areálu k porušení řádu?

Nejdříve je člověk napomenutý, pokud na to nereaguje, pak je vyveden z areálu. Pokladní si pamatují problematické lidi, kteří opakovaně porušují řád a můžou jim odmítnou vstup na bazén. Hodně nám pomáhá ochranka, což jsou členové sportovního klubu. Zajišťují ochranu pokladních, ale také dozorují na bazénu, na travnaté ploše, u bufetu, aby všechno bylo v pořádku.

Řád jste vydali na základě stížností lidí na nepřizpůsobivé občany, co se stalo?

Stěžovali si k obtěžování návštěvníků, kteří si sem přišli odpočinout. Před lety se tady topila romská holčička a rodiče nebyli poblíž. Zachránil ji plavčík, ale z těchto bezpečnostních důvodů nesmí být dítě bez dohledu. Mezi další problémy patřilo i to, že romské ženy chodily do bazénu v šatech, to už také hlídají plavčíci.

Spousta lidí možná kvůli Romům na bazén raději nepřijde.

Situaci zhoršují i pomluvy. Přerovem například kolovala fáma, že Romové dostávají vstupenky na bazén od sociálky zdarma, nebo že je svážíme autobusem z Kojetína. Není to pravda, i těch s průkazy ZTP je už minimum. Ale abychom byli spravedliví, chodí nám tady romská rodina s dvěma děti, která se chová slušně. A kazí jim to jedinci.

Došlo v letošní sezoně k nějakému konfliktu?

Letos tady byl slovní incident, přijel ředitel a hádka trvala si hodinu. Přišli i asistenti prevence kriminality, kteří nám dali své vizitky, a když dojde ke konfliktu, tak jim pokladní hned můžou zavolat.

Je podle vás dnes na přerovském bazénu bezpečno?

Začátek sezony je každý rok těžký, jsou tady problémy, ale důsledným dodržováním řádu situaci hlídáme. Chceme, aby se tu lidé cítili bezpečně a děláme pro to maximum, i když je to boj.

O INCIDENTU NA PLOVÁRNĚ V KOJETÍNĚ JSME PSALI ZDE: Plavčíka na koupališti v Kojetíně drsně napadla skupina Romů