Špatná je i úroda ovoce, tvrdí sadaři.

„Je to bída, bída, bída. Výnos bude tak o třetinu nižší než loni,“ zhodnotil probíhající sklizeň předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

„Ve čtvrtek jsme ukončovali ozimou řepku, dnes se z pole sklízí pšenice. Není to přitom jen u nás, podobné zprávy přicházejí od všech zemědělců na Přerovsku,“ dodal Lichnovský.

Jaká se očekává sklizeň chmele, v tuto chvíli nelze říci.

„To bychom museli mít křišťálovou kouli, teprve začíná zakvétat. Uškodilo mu ale velké vlhko, takže úroda bude určitě nižší,“ poznamenal Lichnovský.

Stýskají si i v Troubkách

Podobně pesimistické zprávy přicházejí i z Troubek nad Bečvou.

„Mysleli jsme, že to bude špatné, ale tohle jsme nečekali. Z letošní úrody asi nepokryjeme ani náklady na zaplacení kombajnu,“ snažil se žertovat agronom Troubecké hospodářské Vladimír Kratochvíl. Zatímco loni činil výnos šest tun, letos to budou sotva tři. Lapidárně řečeno: pod střechou bude poloviční úroda.

V Troubkách se začalo minulý týden se sklizní ozimého ječmene, tento čtvrtek přišla na řadu pšenice. Příští úterý zase vyjedou kombajny na jarní ječmen.

„Rané odrůdy budeme mít sklizené do konce týdne, zbytek tak do deseti dní. Na všem se ale podepsala povodeň. Kvůli dešťům jsou špatné parametry u ječmene a reálný odhad je, že bude výnos až o 50 procent nižší,“ řekl Kratochvíl.

Proseničtí jsou na tom podobně

Nad výdělkem spláčou i zemědělci v Prosenicích, kde byla při povodních zaplavená pole. „Vodu to chytlo hned několikrát po sobě, takže skoro není co sklízet. Je to přitom stejné u řepky, ječmene i pšenice. Úroda bude tak o třicet procent nižší. Zatímco loni byl výnos z řepky 38 metráků, teď budeme rádi i za 25,“ shrnul ředitel zemědělského družstva v Prosenicích František Kretek.

Pláčou i sadaři

Dobrou zprávu nemají ani sadaři.

„Ovocným stromům se nedaří. Nejprve jim uškodily nadměrné srážky a vlhko, pak zase náhlé oteplení. Kvůli špatnému odkvetení a opylování je špatná úroda u meruněk a bude i u švestek,“ tvrdí soukromý zemědělec Vincenc Krybus z Kojetína, jenž se věnuje pěstování ovocných stromů už desítky let.

Podle něj utrpělo kvůli rozmarům počasí i víno. „Vlhké a studené počasí ohrozilo hlavně stolní odrůdy. Některé napadla plíseň šedá,“ uzavřel.