Podle přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) se v případě neúspěšných jednání s ministerstvem dopravy bude v blokádách pokračovat. Zatím ale není jisté, kdy.

„Navrhuji blokádu silnice v ulici Velké Novosady za účelem urychleného řešení dopravy. Měl jsem představu, že o tom budeme mluvit na návštěvě ministra dopravy Víta Bárty v Přerově, z té ale sešlo. Přerovu byly v tiskové zprávě věnovány dvě nic neříkající věty,“ tvrdil ještě počátkem října rozhořčeně primátor města Jiří Lajtoch, který chtěl na chybějící obchvat upozornit radikálním způsobem.

Teď už je první muž radnice o něco smířlivější.

„Zatím o plánech ministerstva nikdo nic neví. Tento týden jedu do Prahy a budu se zajímat, jak to bude s dálnicí Říkovice – Přerov,“ řekl.

Už třetího prosince má být otevřený úsek D1 z Kroměříže do Hulína. Na zprovoznění silnice až do Říkovic si ale lidé budou muset ještě několik měsíců počkat.

„Zatím to není akutní, ale v případě, že bychom se na ministerstvu dopravy nedomluvili, budou blokády dál pokračovat,“ uvedl nyní primátor. Ten také očekává, že do města konečně zavítá ministr dopravy, který už jednou svou návštěvu odložil.

Zabijácký prach

Obyvatelé Přerova se obávají toho, že až se dokončí úsek D1 z Kroměříže do Říkovic, všechna auta se z něj nahrnou do centra města. Už teď je přitom v ulicích nedýchatelno a ochránci životního prostředí bijí na poplach – polétavého prachu, jenž výrazně ohrožuje lidské zdraví, je v ovzduší nadlimitní množství. Katastrofální zhoršení životního prostředí se ale načas oddálí – a to do poloviny příštího roku.

„Třetího prosince se otevře část D1 Kroměříž východ až po křižovatku v Hulíně. Úsek od Hulína na Říkovice se zpřístupní až v příští rok na jaře nebo v létě,“ uvedl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Pavel Doležal. Podle něj se ale ani v dohledné době nepočítá se zahájením stavby D1 z Říkovic do Přerova.

„Dříve se začne s úsekem Přerov – Lipník, který je z velké části připravený a vykoupených je 98 procent pozemků. Kdy se ukončí výkup, záleží hlavně na finančních prostředcích,“ řekl. „U stavby Říkovice – Přerov se už začalo s výkupem pozemků, na to ale zapotřebí zhr