K tradičnímu setkání chovatelů exotického ptactva, které se pravidelně koná na přerovském výstavišti každý druhou a čtvrtou neděli v měsíci, se od března „přidružili“ i další prodejci živých zvířat. Na výstavišti tak bylo možné v neděli ráno koupit téměř vše  – od andulek přes želvy, morčata, kočky a psy až po japonské křepelky.

Čím to je, že je zdejší výstaviště oblíbené mezi chovateli z celé republiky? Podle pronájemce Milana Chytila je to i díky tradici pořádání zemědělských výstav ve městě.

„Právě letos uplyne sto třicet let od pořádání prvních zemědělských trhů, které se zde konaly v roce 1882. Bez nadsázky se dá říct, že Přerov patří k tradičním tržním místům,“ vysvětlil.

Obrovský zájem ze strany návštěvníků mu dává za pravdu. Branou výstaviště prošlo jen v neděli do půl desáté dopoledne přes tři tisíce lidí.

„Akce začíná v pět hodin ráno, jsou ale i prodejci, kteří sem přijedou ze Slovenska už o půlnoci a čekají až do rána. Jeden Polák z Varšavy dokonce neváhal urazit pět set kilometrů,“ popsal Milan Chytil. Kromě Poláků jsou tu i chovatelé z Německa či Rakouska.

Z Kostoliště u slovenských Malacek dorazil do Přerova i farmář Milan Cauner.

„Na Slovensku jsme samostatně hospodařící rolníci, tedy něco jako farmáři u vás, “ vysvětluje prodejce, který u stánku nabízí japonské křepelky.

„Jsou dobré na vajíčka i na maso. Zájem o ně byl tak velký, že už mi zbyli v klecích jen kohouti,“ poznamenal.

Přerovské setkání má podle něj mezi chovateli dobré jméno. „Nic tak velkého v Česku asi není. Konkurovat mu může jen podobná akce, která se koná v Nitře na Slovensku,“ dodal.

Rychle mizí z klecí i kačeny, které nabízí chovatel Stanislav Vajda z Rackové u Zlína.

„Měl jsem devět kačenek a tři kačery a zůstala mi jen jediná. Kromě toho mám také proso a slunečnici pro ptáčky,“ svěřil se.

„I když se podobná setkání konají v Týništi nad Orlicí nebo Hodoníně, nemá to přerovské v Česku konkurenci. Jezdím sem už dvanáct let, “ popsal další z prodejců Jan Janoch z Hodonínska.

„Přerov je jednička, protože má dobrou dostupnost – a to jak z Polska, tak i ze Slovenska,“ zmínil.

Podle nového tržního řádu, který začal platit od března, je nyní výstaviště jediným místem ve městě, kde se můžou prodávat živá zvířata. Prodejci tu můžou nabízet třeba živá selata, jehňata a kůzlata o hmotnosti do 15 kilogramů, krůty, perličky, kachny, husy, holuby, králíky, ryby a zvířata v zájmovém chovu – s výjimkou zvířat nebezpečných druhů.