Helena Vondráčková sama přiznává, že jazzovou hudbu miluje a už od mládí poslouchala Ellu Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. I v mnoha dřívějších nahrávkách ukázala, že jazz cítí a umí jej zpívat, což potvrdila i v pop jazzovém albu Paprsky, které natočila s Jazz Q Martina Kratochvíla. Na pódiu v Městském domě ji bude doprovázet Charlie Band s hosty.

O druhou část večera se postará americký zpěvák a multiintstrumentalista Ray Greene. Přerov je zastávkou jeho evropského turné k aktuální nahrávce Stay a posluchači se mohou v jeho podání těšit na příjemnou směsici soulu, R&B, gospelu, jazzu a blues. After-party po prologu bude v režii zlínské kapely F-dur Jazzband.

Jazzový festival v Přerově letos slaví jubilejní čtyřicátý ročník a hlavní program si posluchači vychutnají od čtvrtku 19. do soboty 21. října.

Křižovatka ulic Palackého a Komenského v Přerově se dočká modernizace.
Dvě světelné křižovatky v Přerově projdou proměnou. Průjezd bude plynulejší

„Předprodej vstupenek je už v běhu, a i když jsme měli zpočátku obavy, že o některé koncerty bude menší zájem, opak je pravdou,“ přiblížil ředitel Československého jazzového festivalu v Přerově Rudolf Neuls.

Ve čtvrtek 19. října zahájí oslavy čtyřicátin jazzu v Přerově slovenský zpěvák Peter Lipa a po něm bude následovat formace The Loop Jazz Orchestra s fenomenálním americkým bubeníkem Davem Wecklem.

„Pořad, se kterým se představí, se jmenuje Pocta big bandu Buddyho Riche. Hold jednomu z nejlepších jazzových bubeníků historie přijede s pražským orchestrem vzdát Američan Dave Weckl, který je označován za nejlepšího jazzového bubeníka současnosti,“ uvedl Neuls.

Populární pochod Po stopách lovců mamutů bavil. 1.10. 2022
Mamutí pochod ukáže proměnu Předmostí. Film pamětníka promítnou ve škole

Druhý festivalový večer nabídne v pátek 20. října českou soul-funkovou kapelu Top Dream Company, ale také projekt jazzového kontrabasisty Františka Uhlíře. Páteční večer uzavře skvělé americké Jeff Lorber Trio.

„Klávesista Jeff Lorber, jenž bude v Přerově vystupovat poprvé, si do svého tria přizval muzikanty, kteří vřelost přerovského publika už v minulosti zažili. Jsou jimi baskytarista Jimmy Haslip a bubeník Sonny Emory,“ doplnil.

V sobotu 21. října se na pódiu vystřídají hned dvě tuzemské formace - Přerované si po delší pauze užijí koncert orchestru Academic Jazz Band, který právě letos oslaví 65. narozeniny. Posluchači si vychutnají také vystoupení BBC Borise Urbánka s hosty.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na Podzimní Floru, Drakiádu, Dýňové slavnosti, tvarůžky i burgery

O finále jubilejního ročníku se postará zpěvačka a multiinstrumentalistka Judith Hill se svou kapelou. Judith se pyšní spoluprací s hudebními giganty typu Michaela Jacksona, Stevieho Wondera, Ringo Starra nebo Prince. Podílela se i na filmu o doprovodných vokalistech 20 Feet to Stardom, který získal cenu Grammy za nejlepší hudební film a Oskara za nejlepší celovečerní dokument. Na závěr festivalu čeká posluchače neodolatelný mix soulu, funky a jazzu.