Tradiční festival, jenž se měl uskutečnit ve dnech 22. až 24. října, se kvůli koronavirovým opatřením přesouvá na jaro. Program zůstává beze změny.

„Náhradní termín už jsme našli - festival se uskuteční od 25. do 27. března,“ potvrdil ředitel Československého jazzového festivalu v Přerově Rudolf Neuls.

Letošní ročník se od těch předchozích lišil tím, že se musel obejít bez amerických hvězd. Program ale kromě vystoupení špičkových českých jazzmanů sliboval i bonbónky - David Koller Band nebo Banjo Band Ivana Mládka.

„Vstupenky zůstávají dál v platnosti a program se nemění,“ ujistil Rudolf Neuls.

Kvůli vládním opatřením se ruší i koncert Moravské filharmonie, který se měl uskutečnit v neděli 25. října u příležitosti Dne vzniku samostatného Československa v Městském domě.

„Ani o něj lidé nepřijdou a s ředitelem filharmonie jednáme o náhradním termínu,“ upřesnil manažer kultury Městského domu v Přerově Pavel Ondrůj.

Kino čeká redigitalizace

Nejméně dva týdny bude zavřené i přerovské kino Hvězda, které mělo tento týden promítat dlouho očekávaný snímek Karel.

„Prodali jsme asi stovku vstupenek a na další byly rezervace. Jsme připraveni vracet vstupné s tím, že pokladna bude otevřená od pondělí do středy v době od 10.30 do 14.30 hodin,“ řekla vedoucí přerovského kina Hvězda Svatava Měrková.

Mezinárodní festival outdoorových filmů který byl v plánu tento týden, se přesouvá na náhradní termín. „V posledních týdnech už byla situace nejistá a distributoři začali stahovat filmy, takže nebylo co hrát. Než to, tak je lepší mít zavřené,“ poznamenala.

Dny bez promítání kino využije k redigitalizaci.

„Máme objednaný nový laserový projektor, takže návštěvníci ocení lepší, ostřejší a jasnější obraz. Vymění se i plátno, jehož parametry zůstanou stejné a svými 16 metry na délku a 6 metry na výšku patří k největším v republice,“ zmínila.

Helfštýn zavřel brány, muzeum ruší vánoční výstavu

Nejméně dva týdny si nebudou moci návštěvníci prohlédnout ani nově zrekonstruovaný renesanční palác na hradě Helfštýně, který se stal po svém otevření turistickou atrakcí.

„I když charakter naší prohlídky je jiný a lidé se pohybují venku, chápeme, že vládní rozhodnutí nejsou schopna škatulkovat a až do 25. října budeme mít zavřeno,“ řekl kastelán Helfštýna Jan Lauro.

O prohlídku renesančního paláce je rekordní zájem a například v září přišlo dvojnásobně více lidí než v minulých letech.

„I když se Hefaiston přesunul až na příští rok, zvýšený zájem o renesanční palác ztráty srovnal, takže srpen nebyl tak zoufalý,“ dodal.

Také na dveřích Muzea Komenského v Přerově už je cedule s nápisem „zavřeno“. Přístupná je jen Záchranná stanice pro handicapované živočichy při Ornitologické stanici spolu s mykologickou poradnou.

„I když to pro nás nebylo lehké rozhodování, zrušili jsme letos vánoční výstavu na zámku. V době uzavření muzea se připravujeme na nové projekty - tím největším bude na jaře výstava, která mapuje více než stoletou historii vývoje policejní práce a kriminalistiky u nás,“ upřesnila vedoucí výstavního a programového oddělení Kristina Sehnálková.