„Prolog festivalu bude patřit ve čtvrtek 13. října mezinárodní formaci Brazilian Coffee Project kytaristy Romana Pokorného, vzdávající hold latinsko-americké hudbě. Své osmdesáté narozeniny pak na pódiu v předstihu oslaví Jiří Stivín se svým kvartetem,“ zve na koncerty Rudolf Neuls, ředitel Československého jazzového festivalu v Přerově.

Lauren Henderson Quartet na hradbách v Přerově
VIDEO: Přerovské hradby rozezněla skvělá Lauren Henderson

Americký kytarový vrchol

O týden později už se rozezní velkým sálem Městského domu první tóny hudebního maratonu, který představí to nejlepší z českého, ale i světového jazzu.

První festivalový večer zahájí ve čtvrtek 20. října přerovskému publiku dobře známý hráč na trubku a křídlovku Juraj Bartoš se svým slovenským kvartetem a projektem nazvaným (ne)jednoznačně (N)evergreens.

Hlavní hvězdou večera budou američtí Ghost-Note, skupina proměnlivé sestavy s pevnými leadery, jakými jsou bubeník Robert „Sput“ Searight a perkusista Nate Werth.

„Uvidíme, jestli do Přerova přijede i baskytarista MonoNeon, který je velmi populární zejména u mladých posluchačů. Tak jako tak nás čeká výbušná směs funku, hip hopu a jazz fusion,“ dodal.

Během pátečního dvojkoncertu se 21. října představí nejprve mezinárodní big band Lukáš Oravec Orchestra, jehož lídrem je slovenský trumpetista Lukáš Oravec.

Po něm v Přerově vůbec poprvé vystoupí legendární americký kytarista Lee Ritenour, jenž představuje muzikantský vrchol letošního festivalu.

„Lee Ritenour je hudebním inovátorem a univerzálem, který spoluurčoval zvuk řady jazzových subžánrů, jako jsou jazz funk, smooth jazz či fusion. Natočil přes třicet alb jako leader a na dalších desítkách nahrávek se podílel jako žádaný spoluhráč,“ přiblížil Rudolf Neuls.

Československý jazzový festival v Přerově. Mike Stern / Bill Evans Band (USA).
To byla jízda! Přerov žil tři dny jazzem, takto to vypadalo

Špetka Edith Piaf a afterparty

Závěrečný večer festivalu se v sobotu 22. října ponese ve znamení výrazného ženského prvku. Skladatelka a klavíristka Kristina Barta bude se svým novým kvartetem formulovat Nekonečné otázky a odpovědi, což je jinak název plánovaného alba. Dokonale tak charakterizuje originalitu vlastních kompozic a jejich interpretaci v podání jedné z výjimečných představitelek mladé, ale hudebními zkušenostmi vyzrálé generace našich jazzových muzikantů.

„Program festivalu uzavře francouzská zpěvačka Cyrille Aimée, jejíž snadno rozpoznatelný hlas je rozkročený mezi tradicionalismem a modernou. Kritici ji připodobňují k Sarah Vaughan se špetkou Edith Piaf,“ zmiňuje Rudolf Neuls.

Každý večer následuje po skončení hlavních festivalových koncertů afterparty, tentokrát pod vedením saxofonisty Jiřího Halady a jeho přátel, každý večer jiných - ve čtvrtek se mohou posluchači těšit na Rhythm Desperados, v pátek na formaci AghaRTA Gang a v sobotu na Captain Fingers.