Už minulé ročníky festivalu ukázaly, že se sázka na mládí vyplácí. Koncerty, na nichž se představila některá ze soudobých ikon jazzové generace, byly totiž beznadějně vyprodané.

„Abychom dostali mladé lidi do sálu, pozvali jsme hned první večer českou kapelu Monkey Business. V pátek se na pódiu objeví nadějná americká saxofonistka a zpěvačka Camille Thurman a v sobotu pak zazáří hvězda současné jazzové generace - bubeník Jamison Ross,“ prozradil ředitel festivalu Rudolf Neuls. Začátky koncertů jsou vždy v 19.30 hodin.

Jazzový festival s dlouholetou tradicí odstartuje ve čtvrtek večer fenomenální český trumpetista Jan Hasenöhrl, kterého na pódiu vystřídá baskytarista Juraj Griglák - jedna z nejvýznamnějších osobností jazzu na Slovensku. Ve své kariéře se dokázal prosadit i ve vážné hudbě.

O vrchol večera se postará kapela Monkey Business s leaderem Romanem Holým, který patří díky svému angažmá v různých hudebních projektech k nejvýraznějším osobnostem české populární hudby.

Jeho tvorba je ovlivněna funkovými kořeny se žánrovými přesahy do soulu, r&b, jazzu, diska, elektroniky nebo rocku.

Původní zpěvačku Monkey Business Tonyu Graves nahradila Tereza Černochová a na pódiu se objeví také Matěj Ruppert, Ondřej Brousek, Olda Krejčoves, Martin Houdek a Pavel Mrázek.

Jazzový kvartet Lukáše Oravce, který je ceněným slovenským jazzovým trumpetistou a skladatelem, zahájí páteční festivalový den. Posluchače příjemně naladí také americký saxofonista Seamus Blake a spičkový pianista Danny Grissett. Milovníci tradičního big bandu si zase vychutnají koncert kapely Jazz Dock Orchestra.

„Pátek uzavře špičková saxofonistka a zpěvačka Camille Thurman, která je přirovnávána k největším hvězdám historie jazzu - Elle Fitzgerald ve zpěvu nebo k Dexteru Gordonovi ve hře na tenor,“ shrnul dramaturg festivalu Aleš Benda.

Camille Thurman se v Přerově představí v doprovodu italsko-americké sestavy MMT, kterou tvoří Marco Marzola (kontrabas), Nico Menci (piano) a Darrell Green (bicí).

Hvězda nové generace

Poslední festivalový den bude patřit v sobotu 26. října multižánrové zpěvačce a skladatelce Martě Kloučkové, kytaristovi Davidu Dorůžkovi, ale na pódiu se objeví i skvělý kontrabasista Josef Fečo se svým bandem.

„Jsme rádi, že se nám podařilo pozvat do Přerova hvězdu současné mladé jazzové generace, kterou je bezpochyby Jamison Ross,“ zmínil Rudolf Neuls.

Špičkový americký bubeník se sametovým hlasem představí povznášející mix jazzu, R&B, soulu, gospelu a blues.

„Jeho debut si vysloužil nominaci na amerických cenách Grammy v kategorii nejlepší vokální jazzové album,“ představil hvězdu sobotního večera.

K jazzovému festivalu už neodmyslitelně patří after party v předsálí, které se konají vždy po skončení každého večera. Letos se o dobrou náladu fanoušků jazzu, kteří se chtějí bavit až do časných ranních hodin, postará česko-americký JFK/PRG Dream Band.