Do středomoravské jazzové metropole zamíří od čtvrtka 18. do soboty 20. října sólisté, respektovaní na domácí i zahraniční scéně. Dramaturgie třídenních koncertů je pestrá a nabídne třeba zpívající altsaxofonistku Grace Kelly, jejího saxofonového kolegu Billa Evanse, amerického bubeníka Ala Fostera nebo nadějný objev britské jazzové scény Anthony Stronga.

„Ten vytvoří na podiu Městského domu už ve čtvrtek pozoruhodnou synergii s uznávaným tuzemským Big Bandem Felixe Slováčka. Programovou nabídku s fúzí romské hudby a jazzu doplní v pátek česko-slovensko-srbsko-maďarská sestava Josef Fečo & Gipsy Friends a v sobotu se představí slovenské AMC Trio, jež uvede na scénu předního švédského kytaristu Ulfa Wakeniuse," zve na akci ředitel Československého jazzového festivalu v Přerově Rudolf Neuls.

Po skončení koncertů nebudou chybět ani tradiční a vždy oblíbené afterparty, o jejichž hudební náplň se postará všestranný hudebník Petr Kroutil & Friends.

Jazz u piva

Sérii vystoupení chystá také vedlejší scéna Jazz u piva, která poběží od středy do soboty. Jejím vrcholem bude páteční koncert v restauraci Pivovar na počest zesnulého kubánského trumpetisty Lázaro Cruze, na němž se představí jeho bývalí spoluhráči a žáci.

Kdo je Grace Kelly?

„První dámou" jazzového festivalu je letos teprve dvacetiletá, hudebními kritiky i posluchači respektovaná zpěvačka a altsaxofonistka Grace Kelly, která zahájí ve čtvrtek se svým Quintetem hlavní festivalový program. Talentované saxofonistce se dostalo už v teenagerovském věku cti zahrát a zazpívat si s takovými osobnostmi, jako jsou Dave Brubeck, Wynton Marsalis, Phil Woods, Harry Connick Jr., Jamie Cullum nebo Frank Morgan. Své první album vydala v pouhých dvanácti letech.

Jeden z nejuznávanějších světových hráčů na bicí nástroje, Al Foster, který vystoupí jako hvězda pátečního večera, začal bubnovat jako samouk. Osudové pro něj bylo setkání s Milesem Davisem, v jehož kapele pak léta hrál. Dokáže se přizpůsobit řadě stylů od bebopu přes volnou hudbu až po jazz rock.

Bill Evans a jeho Dragonfly

Ikonou sobotního večera bude americký saxofonista Bill Evans. I on začínal u Milese Davise, později jej pak angažoval John Mc Laughlin, s jehož Mahavishnu Orchestra natočil tři alba. Na svém kontě má několik cen Grammy. Jeho nejnovější nahrávkou je letošní album Dragonfly, které na vystoupení v Přerově nemůže chybět.

„To cédéčko je tavícím kotlíkem stylů, které spolu velmi dobře fungují. S banjem a s kytarou hraji déle než šest let a teď už jsme si vytvořili vlastní sound. Je to svým způsobem americko-soulově-jazzová záležitost. Nejsou tam žádné hranice. Reakce obecenstva je fantastická. Vidět na vlastní oči, jak moje vize ožila, to je sen, který se stal skutečností," zve k poslechu svého posledního počinu sám Bill Evans.

Jazzový festival - hlavní hvězdy

Grace Kelly Quintet (USA)

čtvrtek 18. 10., velký sál MD, 19 30 hod.

Talentovaná saxofonistka, původním jménem Grace Chung, která se v květnu 1992 narodila korejským rodičům, začala v šesti letech hrát na klavír a o rok později napsala první písničku. Ve čtvrté třídě vyzkoušela hru na klarinet, ale ten záhy vyměnila za svůj současný nástroj, saxofon. Navzdory klasickým základům ji čím dál více přitahoval jazz. V hudebním vzdělávání pokračovala na přípravce New England Conservatory a na Berklee College of Music, kde se jedním z jejích učitelů stal altsaxofonový veterán Lee Konitz. Ve dvanácti letech pak natočila a na své vlastní etiketě PAZZ vydala první album Dreaming (2004).

Už v teenagerovském věku se Grace Kelly dostalo cti zahrát a zazpívat si s takovými osobnostmi, jako jsou Dave Brubeck, Wynton Marsalis, Phil Woods, Harry Connick Jr., Jamie Cullum, Frank Morgan a další.

Jejím nejčastějším hudebním partnerem je ale její bývalý učitel a dnes osobní přítel Lee Konitz, jenž se podílel na natočení alba GRACEfulLEE (2007), které recenzent časopisu Down Beat ocenil čtyřmi a půl hvězdičkami.

Al Foster Quartet (USA)

pátek 19. 10, velký sál MD, 19 30 hod.

Jeden z nejuznávanějších světových hráčů na bicí nástroje Al Foster začal bubnovat jako samouk podle vzoru svého strýce Rona Jeffersona a otce, jenž rovněž hrál na bicí. První profesionální angažmá mu v roce 1960 nabídl jihoafrický trumpetista Hugh Masekela, a poté ho pozval do kapely Ted Curson. V roce 1972 došlo v americkém klubu Cellar k osudnému setkání s Milesem Davisem, po němž následovala spolupráce, kterou v roce 1975 přerušilo Davisovo onemocnění. V roce 1975 se Al Foster vrátil do klubu Cellar, ve kterém vystupoval s vlastními skupinami, ale po uzdravení Milese Davise se vrátil opět do jeho kapely a jejím členem zůstal až do roku 1985.

Efektivní hru a výjimečnou hudební vnímavost Al Fostera obdivuje publikum, stejně jako jeho spoluhráči. Vyniká mimořádnou schopností naslouchat a téměř telepaticky působí na své spoluhráče, podobně proslulá je i jeho univerzální schopnost přizpůsobit se potřebám řady stylů od bebopu přes volnou hudbu až po jazz rock. Jeho projev je nesmírně charismatický a decentní zároveň. Al Foster je ryzím umělcem, jenž neustále posouvá své tvůrčí hranice, zároveň věří v čistotu hudby a s velkou oddaností dbá na zachování nejvyšší kvality jazzových standardů.

Bill Evans Soulgrass (USA)

sobota 20. 10., velký sál MD, 19 30 hod.

Své angažmá začínal Bill Evans v kapele Milese Davise a za čtyři roky nahrál tento mladík s nezapomenutelným trumpetistou řadu desek a procestoval celý svět. Po odchodu od Davise jej angažoval John McLaughlin, s jehož Mahavishnu Orchestra natočil saxofonista tři alba, a později ho ke spolupráci pozvali Herbie Hancock, Lee Ritenour, Dave Grusin, kapela Steps Ahead, Mick Jagger a řada dalších osobností. V této společnosti se stal Bill Evans pilným sběratelem cen Grammy. Od roku 1990 se téměř výhradně věnuje vlastní kapele, se kterou vystupuje po celém světě přibližně stokrát ročně. Natočil devatenáct vlastních CD, získal dvě nominace na Grammy za alba Soul Insider (2002) a Soulgrass (2006) a nejnovější nahrávkou je letošní album Dragonfly, které na pořadu jeho vystoupení v Přerově nemůže chybět.

Na nahrávkách nejnovějšího alba se hudební žánry překvapivě překrývají a kombinují způsobem, jaký je typický u Evansových předchozích projektů. Obsahuje zřetelné rock-soulové rysy, stejně jako bluegrassový nádech. Melodickým motorem nahrávek jsou saxofon a banjo, ale tyto dva nástroje spolu v titulní skladbě svádějí muzikantský souboj. (pu)