Festival, jemuž hrozilo utahování opasků, dostal na poslední chvíli finanční injekci 80 tisíc od Olomouckého kraje. Posluchači tedy nepřijdou o koncerty na vedlejší scéně Jazz u piva v přerovské restauraci Pivovar.

„Na sobotní koncert, jehož hlavní hvězdou je Marcus Miller, jsou už všechny lístky k sezení vyprodané. Volné jsou jen vstupenky ke stání. Na koncerty ve čtvrtek a v pátek jsou ještě čtyři řady volné,“ popsala Svatava Millonigová z předprodeje vstupenek Městského domu v Přerově.

Největší jazzový svátek ve městě zahájí ve čtvrtek 21. října koncert mezinárodního česko-amerického bandu Rostislav Fraš & Skip Wilkins Quintet.

Milovníci velkých orchestrů ocení ve stejný den také Big Band Gustava Broma, doplněný o vokální kvartet New York Voices. Američtí zpěváci, kteří doprovodí české těleso, získali během své kariéry řadu ocenění – mimo jiné i prestižní cenu Grammy Awards.

Páteční koncerty na hlavní scéně zahájí trumpetista Laco Deczi, obklopený jazzovou partou pod názvem Celula New York. Hlavní hvězdou večera je ale démonický souljazzový pianista Dr. Lonie Smith.

„Ten patří společně s baskytaristou Marcusem Millerem k největším hvězdám letošního ročníku,“ přiblížil ředitel Československého jazzového festivalu Rudolf Neuls. Miller, ověnčený cenou Grammy za nejlepší skladatelský výkon v oblasti jazzu, se na podiu objeví v sobotu večer – a to po boku kytaristy Jonathana Kreisberga a bubeníka Jamire Williamse.

Žádná z hvězd zatím neodřekla

Sobotní večer ale ještě předtím zpestří oslava sedmdesátých narozenin českého jazzového pianisty Karla Růžičky st., jenž zahraje společně s Big Bandem Felixe Slováčka. Podle ředitele festivalu Neulse zatím žádná z hlavních hvězd neodřekla účast.

„Kraj nám na poslední chvíli poskytl dotaci osmdesát tisíc korun, takže se podařilo dofinancovat některé koncerty,“ zmínil.

Kvůli úsporám hrozilo zrušení většině koncertů na vedlejší scéně Jazz u piva v přerovské restauraci Pivovar, nakonec se ale podařilo tradici zachovat a hraje se alespoň ve čtvrtek a v pátek.

„Nemohli jsme program z finančních důvodů zachovat v původním rozsahu, a tak jsme se obrátili na místní jazzové a bluesové kapely. Na Pivovaru se bude hrát ve čtvrtek, kdy vystoupí mladí jazzmani Andreas Varady a David Hodek a olomoucká kapela One Night Stand. Pátek bude patřit jazzmanům z Českého Těšína, kteří si říkají Formace Jazz Q a přerovské blues – soulové kapele Mothers follow chairs,“ uzavřel organizátor koncertů na vedlejší scéně Pavel Ondrůj.