I když jeho kmen tlačí na zídku u pozemku, na kterém má vzniknout parkoviště, ustoupí nakonec cihly javoru - a ne naopak.

Přestože se semínko v padesátých letech uchytilo náhodně, strom má podle odhadu dendrologů hodnotu půl milionu korun.

„Obava z toho, aby se zídka pod náporem dřeviny nezřítila, byla hlavním důvodem toho, proč se přímo na místě sešli úředníci magistrátu s majitelem pozemku,“ vylíčila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Přehlídka krásných rob, zdařilých choreografií a slavnostní stužkování - tak vypadají i letos stužkovací plesy maturitních ročníků přerovských středních škol v Městském domě.
Stužkovací ples Gymnázia Jakuba Škody. Podívejte se

Strom je zcela zdravý a jeho jedinou vadou je, že překáží zídce. V případě zhoršení situace bude ale muset zídka ustoupit stromu a nikoliv naopak.

„S tím souhlasil i majitel pozemku, který má zájem, aby se jednadvacet metrů vysoký javor zbytečně nekácel,“ doplnila.

Pracovníci odboru stavebního úřadu a životního prostředí budou nyní sledovat nejen zdravotní stav stromu, ale i statiku zídky.

„Pokud se nebezpečně naruší, bude část cihlové zdi ubourána na náklady města a po dohodě se statikem založena jiným způsobem,“ nastínil vedoucí odboru Pavel Juliš. Stromu podle něj uleví i redukční ořez koruny.

Bývalá ubytovna Chemik v Přerově
Tlak pomohl, v Přerově je méně ubytoven. Půjde Chemik k zemi?

O kácení žádali sousedé

O vykácení javoru žádali už před dvěma lety obyvatelé sousedního domu v Kratochvílově ulici 124. Vadilo jim, že strom stíní a na podzim z něj padá listí přímo na jejich dvůr.

O rok později přišla další žádost - tentokrát od majitele vedlejšího pozemku kvůli neutěšenému stavu zídky.

„Komise životního prostředí, která je poradním orgánem Rady města, s vykácením javoru souhlasila. Po odborném posouzení nám ale nebylo doporučeno s tím, že se jedná o esteticky hodnotný, funkční strom v relativně dobrém stavu,“ vysvětlila Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Kácení je v Přerově tématem častých diskusí. Pokud se jedná o strom ve špatné zdravotní kondici a odborník rozhodne o jeho vykácení, nemá laická veřejnost na rozhodnutí vliv.

Lidé se ale mohou vyjádřit k záměrům na pokácení konkrétních stromů, které vadí jejich sousedům, do deseti dnů od zveřejnění na webu města. Přerované této možnosti téměř nevyužívají.

Mosty u Vinar a Čekyně, které jsou součástí dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem.
Mosty jsou v provozu, zbývá úsek na Olomouc