Prořezávají stromky ve městě, uklízejí psí exkrementy nebo zbytky loňského listí. Pokud bude počasí i nadále přát, začnou příští týden natírat lavičky a instalovat nové odpadkové koše. Zimu tak letos připomínají pouze vyhozené vánoční stromky u kontejnerů, které postupně mizejí v útrobách mulčovacího stroje.

„Stromky se začaly hromadit u stanovišť na odpadové nádoby během minulého a tohoto týdne. Největší nápor se dá čekat o víkendu, kdy se jich zbaví poslední opozdilci. Každý rok je ale většinou odklízíme až do konce ledna," popsal ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Mulčováním už se podařilo získat 12 kubíků dřevěné štěpky, která bude využita buď na záhony ve městě, nebo skončí v kompostárně. Stromky se zpracovávají ve štěpkovači přímo u kontejnerů.

Letošní zima je atypická v mnoha směrech.

„Jarní práce jako shrabování listí, úklid odhozených papírků či údržbu městské zeleně jsme přesunuli na zimu. Jen doufejme, že se nakonec zimní práce nepřesunou na jaro," poznamenal šéf technických služeb.

Podle meteorologů se má totiž koncem ledna ochladit a lidé by se měli přece jen vytoužené zimy dočkat. I kdyby napadl sníh už dnes, technické služby letos na zimní údržbě výrazně ušetřily.

„Pokud bude zima nadále takto mírná, ušetřené peníze použijeme na jiné účely, a můžeme o to více investovat do oprav chodníků a drobné údržby městského mobiliáře. Chystáme se také na výměnu odpadkových košů," uzavřel.