„Jarní prázdniny v muzeu“ jsou jednou z doprovodných akcí úspěšné výstavy „Teď je železný věk…Doba halštatská v srdci Moravy.“ Jen na vernisáž, která se uskutečnila 18. ledna, dorazilo na 172 lidí a nový výstavní projekt do této doby zhlédlo kolem čtyř stovek návštěvníků. Pozornosti se těší i edukační programy, o něž projevila zájem celá řada základních a středních škol.

Na bochořském letišti se pomalu zabydlují vojáci 533. praporu bezpilotních prostředků z Prostějova. Přesun jednotky má být dokončen v roce 2028.
Na bochořském letišti se zabydlují vojáci z Prostějova. Výcvik začne na jaře

„Také výtvarné dílny jsou inspirovány novou výstavou. Připravili jsme dílnu formou volného ateliéru, která bude mít čtyři až pět stanovišť. U každého si mohou zájemci zhotovit výrobek jinou technikou. Buď si vyrobí jen jednu věc, nebo s námi zůstanou celý den a vyzkoušejí všechno,“ přiblížila Jana Trtíková, vedoucí programového a výstavního oddělení Muzea Komenského v Přerově.

Vstupné je na celý den

To znamená, že pokud si lidé koupí lístek ráno, mohou se odpoledne na výstavu zase vrátit. Nejmenší návštěvníci si mohou vyrobit razítka, účastníky výtvarných dílen čeká také práce s keramickou hlínou bez výpalu.

Návštěvu si užijí hlavně děti

„Našli jsme keltské písmo, kterému se říká Ogam a Keltové jej používali hlavně v Anglii k obřadním účelům. Z hlíny se dají dělat i malá zvířátka nebo jiné dekorace s motivy z nádob. Zajímavé bude i malování neviditelným inkoustem a odvážnější návštěvníci si mohou zkusit vyrobit keltské stromy života z černého drátu,“ vyjmenovala Trtíková.

Městský dům v Přerově.
Měšťák v Přerově se dočká nové vzduchotechniky i vytápění

Lidé se nemusejí na výtvarné dílny objednávat předem, s výjimkou větších skupinek, které by se měly ohlásit. „Návštěva muzea je vhodná i jako program pro příměstské tábory v době konání jarních prázdnin,“ doplnila.

Přednášky a komentované prohlídky

Unikátní výstavu, věnovanou archeologickým nálezům halštatského období na Moravě, doprovodí také přednášky předních odborníků na tuto historickou epochu a komentované prohlídky. První přednáška Zuzany Golec Mírové se uskuteční v úterý 20. února v 17 hodin a má název „Kůň v pravěku. Společník na cestě (pre) historií.“

Společnost doby halštatské na Moravě pak představí v úterý 5. března v 17 hodin Martin Golec. Zuzana Golec Mírová a Martin Golec, kteří tuto epochu přednášejí na univerzitách v Praze a Olomouci, jsou ideovými autory výstavy v Přerově.

Provozovatel mini galerie Window Gallery v Přerově nechal překrýt roletou kontroverzní dílo umělkyně Margarity Ivy, znázorňující mrtvou kočku zalitou v epoxidu. Ve výloze místo exponátu zveřejnil některé příspěvky, které se objevily v bouřlivé diskusi na
Už nebudí emoce a odsudky. Exponát mrtvé kočky překryl galerista roletou

Lidé se mohou těšit v úterý 12. března v 17 hodin také na komentovanou prohlídku unikátní expozice, tentokrát za účasti kurátorů výstavy Markéty Strakové a Aleše Drechslera. Komentovaná prohlídka s kurátory se uskuteční také v úterý 23. dubna.

„Domlouváme ještě jednu přednášku i s workshopem a ukázkou, která bude na téma zpracování materiálu, typického pro halštatské období - jantaru, kostěných nástrojů z rohoviny nebo šperků. Aktuálně jednáme o termínu, kdy se akce uskuteční,“ uzavřela Jana Trtíková.