„Výtvarné dílny trvají od úterý do pátku a jen během dnešního dopoledne na ně dorazilo asi dvacet návštěvníků. Zapojily se nejen děti, ale s chutí si vyzkoušeli některou ze zajímavých technik i dospělí,“ přiblížila Jana Trtíková, vedoucí programového a výstavního oddělení Muzea Komenského v Přerově.

Děti si mohly vyrobit například škrábaný obrázek, inspirovaný vzory, které používali naši předci v halštatském období. „Pro všechny dílny mám vytištěné archeologické srovnávací vzorkovníky, kde jsou krásně vidět vzorky podle nálezů nádob na výstavě. Děti si mohou vybrat, který se jim líbí a podle něj pak tvořit,“ popsala.

Lákadlem pro nejmenší byl také neviditelný inkoust

„Tuto techniku zvládnou i velmi malé děti. Na papírový tácek se maluje roztokem sody a vody, a pak se to nechá uschnout. Ve skleničkách máme mletou kurkumu a trošku lihu a díky reakci se obrázek zbarví do oranžova,“ zmínila.

Děti si mohly vyzkoušet také keltské písmo Ogam, které se používalo k rituálním účelům. „Přišli jsme hned ráno a vyrobili úplně všechno, protože dcerka je tvořivý človíček. Nejvíce zabrat nám dal asi strom ze drátů. Chodíme na každou akci muzea a moc se nám tu líbí,“ pochvalovala si jedna z návštěvnic Lenka Mlčoušková.

close „Jarní prázdniny v muzeu“ si mohou užít od úterý do pátku rodiče s dětmi, kteří zavítají do Muzea Komenského v Přerově. Jedná se o doprovodnou akci úspěšné výstavy „Teď je železný věk…Doba halštatská v srdci Moravy.“ info Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová zoom_in

Lidé se nemusejí na výtvarné dílny objednávat předem, s výjimkou větších skupinek, které by se měly ohlásit. „Návštěva muzea je vhodná i jako program pro příměstské tábory v době konání jarních prázdnin,“ vysvětlila Trtíková.

Unikátní výstavu, věnovanou archeologickým nálezům halštatského období na Moravě, doprovodí také přednášky předních odborníků na tuto historickou epochu a komentované prohlídky. První přednáška Zuzany Golec Mírové se uskuteční v úterý 20. února v 17 hodin a má název „Kůň v pravěku. Společník na cestě (pre) historií.“

Společnost doby halštatské na Moravě pak představí v úterý 5. března v 17 hodin Martin Golec. Zuzana Golec Mírová a Martin Golec, kteří tuto epochu přednášejí na univerzitách v Praze a Olomouci, jsou ideovými autory výstavy v Přerově.

Chystá se i komentovaná prohlídka

Lidé se mohou těšit v úterý 12. března v 17 hodin také na komentovanou prohlídku unikátní expozice, tentokrát za účasti kurátorů výstavy Markéty Strakové a Aleše Drechslera. Komentovaná prohlídka s kurátory se uskuteční také v úterý 23. dubna.

„Domlouváme ještě jednu přednášku i s workshopem a ukázkou, která bude na téma zpracování materiálu, typického pro halštatské období - jantaru, kostěných nástrojů z rohoviny nebo šperků. Aktuálně jednáme o termínu, kdy se akce uskuteční,“ uzavřela Jana Trtíková.