„Je to příběh velmi silné mladé ženy, které se podařilo třikrát překonat onkologickou diagnózu. Je to normální žena, která se stala superhrdinkou, aby dodávala kuráž sobě a následně i čtenářům,“ řekl Martin Toman z nakladatelství Backstage Books, který nové knize pomohl na světlo.

Dílo vyšlo na podzim v nákladu 1 500 kusů a už nyní je téměř vyprodané.

„Za jediný den si knihu koupilo šest set čtenářů. Má také velice dobrou zpětnou vazbu od lidí - pomáhá těm, kteří jsou nemocní, nebo mají někoho blízkého s onkologickým onemocněním. Těší mě, když vidím, kolika lidem může tato kniha pomoci,“ poznamenal.

Autorka v knize popisuje složité období mezi svými onkologickými diagnózami a líčí boj, který musela sama se sebou i se svým okolím zvládat vybojovat.

„Po celou dobu nás seznamuje se svými vnitřními stavy, s vnímáním světa i s tím, že jí stačí k životu v tom nejlepším slova smyslu strašně málo - zdraví a štěstí její rodiny,“ řekl.

Třiadvacetiletá Jana Ryšánková z Přerova vyhrála svůj boj s rakovinou
Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

Jana Ryšánková, dnes již Faltynková, napsala svou druhou knihu. Ta první má název Kdo bojuje, vyhrává.

„Hnacím motorem psaní byla moje dcera, protože jsem chtěla, aby si někdy v budoucnu přečetla, co jsme spolu zažily, a čím vším jsme si musely projít. Chtěla jsem, aby to byla vzpomínka i pro ni,“ prozradila autorka.

Novou knihou chtěl zároveň motivovat ostatní pacienty, kteří bojují se zákeřnou nemocí.

„Aby to byla pomoc i pro ostatní, a to jak pro onkologické pacienty, tak i pro lidi, kteří v životě řeší nějaké životní překážky. Aby věděli, že pokud má kolem sebe člověk sílu a lásku, jde zvládnout spousta věcí,“ dodala.

S vydáním druhé knihy prý dlouho váhala a ani ve snu by ji nenapadlo, že bude tak úspěšná. A které ze svých knih si cení více?

„Určitě jsem více pyšná na tu druhou, protože v ní už figuruje můj současný manžel, který pro nás udělal spoustu krásných věcí. Myslím, že se mi v ní podařilo projevit i více emocí,“ líčí sedmadvacetiletá Jana Ryšánková, jejíž dcerka bude mít v dubnu pět let.

Petra Kykalová z Vysokého Veselí
Rakovina děložního čípku zaútočila znovu a silněji, Petra se ale nevzdala

První útok rakoviny v těhotenství

Svěřit se znovu se svými pocity ji napadlo po dvou letech relativního klidu, kdy byla považována za pacientku v remisi.

„Mé tělo mi začalo dávat signály, že něco není v pořádku. Následovalo vyšetření, které mi na několik dalších měsíců změnilo život, a já tak v sobě musela najít opět sílu nejen bojovat, ale hlavně neztrácet optimismus a nikdy se nevzdávat. Každý pacient v remisi ví, že se nemoc může vrátit, ale nikdo si nechce něco takového připustit, a proto je pak těžké se s tím vyrovnat,“ řekla.

Jana Ryšánková zjistila, že má rakovinu, v pouhých dvaadvaceti letech. Sdělení závažné diagnózy přišlo ve chvíli, kdy byla těhotná a čekala dceru. Místo radosti tedy musela čelit obavám, jak zvládne chemoterapie nejen ona, ale i její nenarozené dítě.

„Těhotenství a porod jsem zvládla, ale po necelých dvou letech se nemoc znovu vrátila, takže mě čekala další výzva a boj,“ uzavřela s tím, že v současné době je v pořádku a poslední vyšetření u ní dopadla dobře.

Marie Kepáková ze Skalice nad Svitavou maluje obrazy jen třemi prsty. Rakovinu vzala jako výzvu.
Obrazy maluje jen třemi prsty. Žena z Blanenska přijala rakovinu jako výzvu