Talentovanou hráčku přivedl Petr Huťka z Brna do Přerova ve čtrnácti letech a s trochou nadsázky se dá říci, že její tenisová kariéra začala právě na zdejších kurtech. Jana Novotná se do Přerova v posledních letech vracela, protože zde trénovala Barboru Krejčíkovou.

„Přetáhl jsem Janu Novotnou z Brna do Přerova, protože když jsem ji viděl v roce 1981 poprvé hrát v Pardubicích, poznal jsem, že to bude výborná hráčka. Měla trochu chlapecký styl hry, útočný na dvorci, bylo to něco úplně jiného než průměrné hráčky,“ vzpomíná na první setkání s budoucí světovou hráčkou Petr Huťka, který ji v Přerově trénoval.

Na fotce z roku 1986 - extraligové družstvo Přerova vybojovalo 1.místo na Mistrovství ČSFR smíšených družstev. Zleva nahoře: vedoucí družstva Pimek st., trenér Vl.Melka, R.Vogel, K. Nováček, trenér Petr Huťka, J. Navrátil, L. Pimek, trenér Gocza. Dolní řa

Slavná tenistka Jana Novotná, která podlehla zákeřné nemoci, zanechala výraznou stopu i v Přerově. Jako čtrnáctiletá dívka zde nastartovala svou budoucí hvězdnou kariéru. Na fotce z roku 1986 - extraligové družstvo Přerova vybojovalo 1.místo 
na Mistrovství ČSFR smíšených družstev. Zleva nahoře: vedoucí družstva Pimek st., trenér Vl.Melka, R.Vogel, 
K. Nováček, trenér Petr Huťka, J. Navrátil, L. Pimek, trenér Gocza. Dolní řada zleva: J. Pospíšilová (dnes Rychlá), Jana Novotná, H. Fukárková. Foto: Archiv TK Precheza Přerov

Příkladem pro všechny

„Do tenisu byla zapálená, nemuseli jsme ji nijak honit. Jak přicházely první úspěchy, stávala se z ní sebevědomá dívka a výrazná osobnost. I pro klub byla velkým přínosem. Poctivou přípravou a pečlivým přístupem k tenisu se stala pro všechny příkladem,“ dodává Petr Huťka, kterého smrt Jany Novotné velmi zasáhla.

Protože Jana Novotná v Přerově absolvovala každý den náročné dvoufázové tréninky, byla ubytovaná na hotelu Strojař, aby nemusela dojíždět.

„Sportovci většinou bydleli tam, a až později si pořizovali privátní bydlení. Jana studovala na Gymnáziu Jakuba Škody, které jí umožnilo individuální plán a vyšlo ve všem vstříc. Když v roce 1988 získala v Soulu stříbrnou olympijskou medaili ve čtyřhře s Helenou Sukovou, byla to pro školu obrovská prestiž,“ vybavuje si Petr Huťka.

Přerovský tenis byl v té době na výsluní a trénovala zde spousta skvělých hráčů. Novotná odešla ve svých dvaceti letech trénovat do Prostějova a v roce 1987 vstoupila na profesionální okruh WTA.

Vzor píle, odvahy a pracovitosti

Na Janu Novotnou vzpomíná i dcera Milana Janouta, který byl v minulosti ředitelem Přerovských strojíren. Firma ve své době investovala do rozvoje přerovského sportoviště a tenisových kurtů.

„Byla jsem v té době ještě dítě, ale pro mě byla vzorem píle, odvahy a pracovitosti. Odmalička jsme se vídaly a znaly,“ svěřila se Lenka Machová.

Jana Novotná jako trenér družstva TK PRECHEZA PŘEROV 2015 při extralize.Zleva: Giustino Lorenzo, Pavel Huťka, Marius Copil, Pernila Mendesová, Igor Sijsling, Zoop Jurgen, Aslan Karatsev, Rudolf SiwyDole: Karolína Muchová, Barbora Krejčíková, Petr Huťka, J

Jana Novotná jako trenér družstva TK PRECHEZA PŘEROV 2015 při extralize.
Zleva: Giustino Lorenzo, Pavel Huťka, Marius Copil, Pernila Mendesová, 
Igor Sijsling, Zoop Jurgen, Aslan Karatsev, Rudolf Siwy
Dole: Karolína Muchová, Barbora Krejčíková, Petr Huťka, Jana Novotná, 
Daniela Huťková, Petr Huťka. Foto: Archiv TK Precheza Přerov

Vzpomínka na Zlatém kanárovi

Jana Novotná se do Přerova vrátila i v posledních letech jako trenérka Barbory Krejčíkové.

„Už když trénovala Barboru Krejčíkovou, pozorovali jsme, že s ní něco není v pořádku. Ještě v květnu jsme se potkali v Uherském Hradišti na fotbalovém utkání. Zazářila tedy jiskřička naděje, že se dá zase dohromady. Její nečekaný odchod nás všechny zaskočil,“ popisuje smutně Petr Huťka.

Slavné tenistce bude věnována i vzpomínka během letošního vyhlášení prestižní tenisové ankety Zlatý kanár, které se uskuteční 14. prosince v Přerově.

„Vítězkou této ankety se stala Jana Novotná v letech 1995, 1996 a především v roce 1998, kdy vyhrála Wimbledon a ze Zlatého kanára si tehdy odnesla titul absolutního vítěze,“ připomněla manažerka TK Precheza Přerov Daniela Huťková.