Muzeum Komenského si tak společně se zdejším pivovarem připomnělo významnou událost, která se zapsala do historie města. Slavnostní akt v minulosti ukončil spor právovárečných měšťanů s pokoutnými vařiči pěnivého moku.

„Listinou z června roku 1541 Jan z Pernštejna upravil práva měšťanů. V Přerově mohl do té doby každý měšťan, který měl dům, vařit pivo a šenkovat. Od té doby ale mohli pivo vařit jen ti, kteří toto právo získali před datem vystavení listiny. Znamenalo to pro ně privilegium a měli jistotu, že jim nevznikne další konkurence," přiblížil kurátor výstavy Kamil Lukeš.

Ten se v krátké scénce, kterou předvedli muzejníci v dobových kostýmech, představil v roli Jana z Pernštejna. Vzácný originál listiny, psaný na pergamenu, bude vystaven v prostorách zámku až do 24. července.

„Máme ji zapůjčenou od Státního okresního archivu v Henčlově, kam se po skončení výstavy opět vrátí," poznamenal.

Součástí slavnosti na zámku v Přerově byl také křest nové knihy Časy se mění, chuť zůstává ke 140. výročí založení přerovského akciového pivovaru. Jejím autorem je brněnský historik Zeno Čižmář.

„Podařilo se nám shromáždit zajímavé artefakty, dobové fotografie a dokumenty, které mapují historii pivovaru. Snímky pocházejí zčásti od sběratelů a také od našich bývalých zaměstnanců. Například bývalý mistr stáčírny sudů Jindřich Chlápek nám dodal zajímavé album fotografií z roku 1928," přiblížila sládková přerovského pivovaru Nataša Rousková.

Mezi dobovými fotografiemi jsou i skutečné skvosty. „Na snímcích je například vidět, že byl v pivovaru za druhé světové války muniční sklad, což jsme do té doby vůbec nevěděli. Sklad se zboural až v roce 1960," doplnil ji marketingový manažer pivovaru Petr Hermély. Originální Pernštejnská listina se stane na měsíc součástí výstavy s názvem Časy se mění, chuť zůstává, která potrvá až do října.