V říjnu minulého roku se vrátil z prestižní soutěže Break The Floor v Brazílii, kam se podíval už poněkolikáté. Nezastupoval zde pouze svůj rodný Přerov, ale také Českou republiku, s nadsázkou je možné říci, že dokonce celý kontinent, protože se soutěže zúčastnil jako jediný Evropan.

„Už cesta tam byla náročná. Letěl jsem z Vídně do Miami, tam jsem se špatně podíval na letenku a zjistil jsem, že zde mám být přes noc, ale nebylo kde. Rozhodl jsem se, že přespím na Miami Beach. Nikde nikdo a najednou se z moře vynořil ‘týpek‘, který se se mnou dal řeči a nakonec mě nechal přespat u sebe doma,“ vzpomněl break dancer.

Cestování za koníčkem je finančně hodně náročné.

„Přispěl mi Přerov i Olomouc. Sponzoruje mě nově také jedna firma se sportovním oblečením,“ prozradil.

Z Brazílie si kromě umístění ve čtvrtfinále odvážel zážitek na celý život.

„Když jsem se soutěže zúčastnil v roce 2016, byl jsem druhý.

Přátelství s Tchantchem

„V porovnání s tím minulým výkonem byl tento paradoxně lepší, a také tam byla mnohem větší konkurence. Více, než samotná soutěž, pro mě byla zajímavější možnost trénovat s dvojnásobným vítězem této soutěže - Ediomarem Pinheiro Queirozem v městečku Manacapuru,“ konstatoval skromně s tím, že se z nich stali dobří přátelé.

„Tchantcho, jak mu všichni říkají, bydlí v podstatě na Amazonce – v takové chatě, která se potápí, taxíkem jsem tam jel dvě a půl hodiny. Člověk, který žije v ‘civilizaci‘ to nemůže nikdy pochopit. Stali se z nás přátelé, pro mě to bylo hodně emotivní,“ konstatoval a prozradil, že se na další ročník soutěže chystá opět v červenci.

Finále mu uteklo o fous

V lednu se vrátil z Francie, kde soutěžil na Powermoves Championschip Series, účastnil se jako jediný Čech a vybojoval třetí místo.

„Finále mi uteklo o fous, den před tím jsem měl čtyřicítky horečky, na hotelu jsem dostal prášky od nějakých Rumunů. Na plac jsem šel úplně zničení a oslabený. Kdybych postoupil, tak se dostanu mezi nejlepší světovou desítku,“ vysvětlil s úsměvem.

Jako trenér

V současné době trénuje dvě mladé naděje.

„Děti trénuji, ale zatím to není ten směr, kterým bych se teď chtěl ubírat, možná časem. Musím trénovat lidi, kteří se tomu opravdu chtějí věnovat. Když mě vnímají, mají z toho dobrý pocit nejenom oni, ale i já,“ řekl. Momentálně se snaží ‘rozjet‘ e-shop se sportovním oblečením.

Jan Vojtek se věnuje power moves. Jak sám říká, break dance se nedělí na styly, ale má určité fáze - triky, styl a power moves. Jako jednotlivec objíždí soutěže od roku 2012. Tradičně si s sebou bere vlajku Přerova.