„Osvobozující“ Rudoarmějec je podle nich cynickou připomínkou někdejší tragické doby, výsměchem všem jejím obětem a pěstí na oko současným ukrajinským uprchlíkům, kteří utíkají před ruskou armádou.


Nahrává se anketa ...

Sochu Rudoarmějce, která byla odhalena na počest desátého výročí osvobození Československa, zhotovil v roce 1955 známý sochař Josef Baják.

Skulptura přežila nejen socialismus s lidskou tváří a srpen 1968, ale i pád komunistického režimu v listopadu 1989, kdy z budov mizely rudé hvězdy a transparenty s propagandistickými hesly.

Pozornost Přerovanů, kteří míří do Žebračky, budí opuštěná vila, postavená v letech 1907 až 1908.
Tajemná vila u Žebračky v Přerově. Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř? Nahlédněte

I když se dnes bývalá třída Lidových milicí v Přerově jmenuje 17. listopadu a někdejší Leninova ulice nese jméno leteckého maršála Karla Janouška, Rudoarmějec stále stojí na místě.

„Obrátili jsme se proto na město a žádáme o odstranění sochy. Nejde o to vymazat vzpomínku na ty, kteří nás osvobodili, bojovali tady a padli - pomník obětem je na zdejším hřbitově. Pomník Rudoarmějce byl vztyčen vedle školy deset let po válce, v době už rozběhnuté totality. Je to tedy i vzpomínka na okolnosti, které tu panovaly, když jsme byli plně pod vlivem ideologie komunistické strany a Sovětského svazu. Zvlášť v této době, kdy vede Rusko jako nástupnický stát Sovětského svazu válku proti Ukrajině, se nám zdá, že pomník Rudoarmějce schvaluje ten záměr tehdejšího Sovětského svazu a současného Ruska. Vidím to jako dvě spojené nádoby. Podle nás, kteří jsme to podepsali, už tady tato socha dávno neměla být,“ řekl evangelický farář Marek Zikmund, který je jedním z iniciátorů návrhu na odstranění sochy.

Zpěvák Pavel Novák v Přerově v červnu 2022
Před rokem odešel Pavel Novák ml. Připomeňte si přerovskou legendu

„Ani se nedivíme tomu, že sochu někdo nedávno doplnil symbolem „Z“, trefně vyjadřujícím kontinuitu mezi sovětskou a současnou ruskou politikou,“ připomíná poničení sochy, ke kterému došlo loni.

Vedení města kvůli poškození sochy podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, jenž podstavec postříkal červenou barvou. „Jeho totožnost zjištěna nebyla a náklady na odstranění grafiti byly vyčísleny na 96 tisíc korun,“ zmínil náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Míček je na straně zastupitelů

Přerovští radní, kteří nyní podnět na odstranění sochy obdrželi, návrh jednomyslně odmítli. Rozhodnutí nechají na zastupitelích. Ti se po prázdninách poprvé sejdou v pondělí 4. září a na programu jejich jednání bude i tento bod.

Pokud by odstranění sochy Josefa Bajáka většinově schválili, vstoupili by zástupci vedení města do jednání s vedením Muzea Komenského a požádali by o uložení plastiky do depozitáře.

„S ruskou agresí na Ukrajině nesouhlasím, ale ani nestojím za tím, aby se bouraly pomníky, připomínající konec druhé světové války,“ vyjádřil svůj názor primátor města Petr Vrána (ANO). Připomněl, že se jedná už o druhý pokus o odstranění skulptury Rudoarmějce, jenž vzešel z občanské iniciativy. Ten první zastupitelé loni v červnu odmítli.

Sedmdesát let od zániku osady Símře si obyvatelé Soběchleb připomněli pietním průvodem a položením svíček, 7. dubna 2022
Osada Símře u Soběchleb připomíná krutá padesátá léta a likvidaci selských rodů

S prvním podnětem přišla místní pobočka Konfederace politických vězňů. „Tito vojáci přivezli na svých bodácích ideologii Sovětského svazu. Namísto toho, aby město sochu už dávno odstranilo, platí její nákladnou opravu,“ diví se předseda přerovské pobočky Konfederace politických vězňů Vladimír Hučín, který se připojil i k dnešní výzvě. „Autor sochy Josef Baják byl sledován Státní bezpečností a byl donucen k tomu, aby tuto sochu vyrobil,“ doplnil.

Návrh na odstranění sochy Rudoarmějce podpořila už loni opoziční zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov).

„Podpořím ho i tentokrát. Text výzvy se mi zdá kvalitní a naprosto s ním souhlasím. Neomluvitelná agrese Ruska vůči Ukrajině a jeho výhrůžky vůči dalším státům bývalého východního bloku a pohrdání mezinárodními dohodami způsobily, že takové sochy jsou v dnešní době mnohem více symbolem ruské agrese a rozpínavosti, než něčeho pozitivního,“ vysvětlila svůj postoj Netopilová.