Černé skládky jsou v Přerově čím dál větším problémem, protože dnes nehyzdí jen okolí zahrádek na periferii, ale objevují se už i v centru města. Šrobárova ulice, Žerotínovo náměstí, třída 17. listopadu, ale i sídliště v Předmostí nebo na Trávníku. Takový je letmý výčet lokalit, na něž lidé nejčastěji upozorňují. Přestože na sociálních sítích kolují snímky obsypaných kontejnerových stání, nepomáhá nic. Odpadky se dál hromadí u popelnic.

V Přerově začala tento týden stavba nové cyklostezky podél silnice I/47, a to ve směru od okružní křižovatky na Velké Dlážce na Lýsky.
VIDEO: V Přerově začala stavba cyklostezky, propojí Velkou Dlážku s Lýskami

Na likvidaci černých skládek jdou ročně dva miliony korun a jedinou možností, jak si může město na hříšníky došlápnout, je fotopast. Kdo bude přistižen při činu, dostane tučnou pokutu.

Pohovka patří do dvora

„Nemůžeme dělat více, než nepořádek opakovaně odklízet. Přestože mají Přerované k dispozici dva sběrné dvory, kam mohou věci zavést, odloží je u kontejnerů. Někdy dochází k absurdním situacím - někdo třeba odhodí ke kontejnerovému hnízdu pohovku, kterou musel předtím na místo dovézt autem. Nechápu, proč ji tedy nemohl odvézt rovnou do sběrného dvora?,“ pozastavuje se jednatel technických služeb Petr Měřínský.

S nepotřebnými věcmi se Přerovanům do sběrného dvora nechce. Na podobná "zákoutí" narazíte na mnoha místech ve městě.
Za založení černé skládky hrozí v Přerově pokuta, na hříšníky políčí fotopast


Obyvatelé Přerova situaci kritizují. „Ještě před lety byly v ulicích velkoobjemové kontejnery, do kterých jsme mohli věci při větším úklidu naházet. Dnes to možné není,“ postěžovala si paní Marie z Přerova.

Na kontejnery ať lidé zapomenou

Technické služby se ale k tomuto systému vracet nebudou. „Výrazně by se tím zvýšily náklady. Lidé navíc do kontejnerů často házeli nebezpečný odpad,“ vysvětlil Měřínský. Nepořádek u popelnic na sídlištích podle něj technické služby pravidelně likvidují.

Černá skládka směrem u hlavní cesty z Žeravic na Čekyň.Černá skládka směrem u hlavní cesty z Žeravic na Čekyň.Zdroj: Jan KohlerBincem zaneřáděná místa monitoruje i Městská policie. Černé skládky se podle strážníků nejčastěji objevují u zahrádkářských kolonií, ale i u Mádrova podjezdu, squatů u nádraží nebo na sídlištích. Dobrovolníci, kteří se pravidelně zapojují do akce Ukliďme Česko v Přerově, nacházejí nepořádek i v přírodních lokalitách - v okolí Strhance, u cyklostezky Bečva a nebo na Laguně.

„Nejčastěji při úklidu narazíme na pneumatiky, staré kočárky, záchodové mísy, ale už jsme objevili i zapomenutou tašku s erotickými pomůckami nebo nákupní košíky. Časté jsou i nálezy sáčků s psími exkrementy, které doslova lemují břehy Bečvy,“ vylíčil zastupitel Jan Horký (SpP), který se do úklidu pravidelně zapojuje.

Strážníci potvrzují, že podobných zákoutí ve městě přibývá

„Vidíme to v rámci našich pravidelných pochůzek. Předáváme vždy informaci technickým službám a postupujeme věc správnímu orgánu,“ popsal obvyklý postup zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Potkany nepořádek přitahuje

Že binec v okolí popelnic přitahuje potkany, potvrzují i odborníci, kteří koncem loňského roku kvůli zvýšenému výskytu hlodavců prováděli mimořádnou deratizaci v okolí přerovského nádraží.

„Potkany lákají zbytky jídla. Když se projdete kolem nádraží, tak vidíte co je tam všechno naházené - chleba, kus kuřete, kosti, mezitím jsou odpadky a papír. Lidé tedy potkanům sami podstrojují a dělají hostiny. Zvířátka tak mají všechno, co k životu potřebují,“ popisuje deratizátor Martin Kelnar, který zajišťuje hubení potkanů. „Pokud se černá skládka u popelnice nezlikviduje jednou provždy, a ta změna nebude trvalá, tak se nic nezmění,“ soudí.

Situace v okolí nádraží se po provedeném odborném zásahu zklidnila, potkani se ale objevily i na jiných místech Přerova. Jejich hubení prováděl deratizátor třeba v Hranické ulici v Předmostí, Na Odpoledni nebo ve dvorních traktech na nábřeží Protifašistických bojovníků.