V Přerově se v kuloárech asi nejvíce mluví o možnosti široké koalice ODS, ČSSD a TOP O9 s podporou některé menší strany. Otevřeně se ale nikdo ke konkrétní koaliční spolupráci nepřiznal.

„Pokud bychom dostali podporu u voličů, přizveme všechny ty, kteří se chovají slušně a korektně. Zastupitelstvo je totiž hlavně o lidech,“ uvedl šéf přerovské ČSSD a radní Václav Zatloukal. Ten si pochvaluje, že byla čtyřletá spolupráce s ODS lepší než v předchozím období. Zda by mohla fungovat i v tom následujícím, se ale zdráhá odpovědět.

„Všechno záleží hlavně na tom, kdo se bude jak chovat po volbách. Ale například strana TOP O9 je pro mě hodně nečitelná. Některé výroky Radka Pospíšilíka ze Strany práv občanů jsou sice diskutabilní, ale jsme kamarádi, takže bychom spolu mohli komunikovat,“ řekl Zatloukal.

A co říká na možnou povolební spolupráci s velkými stranami šéf Strany práv občanů – Zemanovci Radek Pospíšilík?

„Určitě nebudeme mluvit s komunisty a také ne s republikány. Jinak nám jde ale hlavně o prosazení našeho programu,“ nezatracuje možnost povolebních jednání.

Hluzínovo sdělení

Pravicové strany spolu sice v Přerově mluví, ale o velkém přátelství si můžou nechat jen zdát. Velkou neznámou je pro ostřílené politické matadory zejména lídr TOP O9 Dušan Hluzín. On sám ale necítí předpojatost vůči nikomu. A to i přesto, že před dvěma lety vinil konkrétní lidi z vedení města, že stojí za jeho odvoláním. V této věci se tehdy nejvíce angažovali právě radní z ODS a ČSSD.

„Nevymezujeme se vůči žádné straně a jsme ochotni diskutovat s každým, kdo nám v Přerově pomůže prosadit změnu. O tu nám jde především. Chceme změnit město, a s tím také jdeme do voleb,“ nastínil Hluzín. Na přímý dotaz, zda by si dokázal představit koalici s ODS a ČSSD, ale uvedl, že je to předčasné. Karty podle něj rozdají až voliči.

ODS a další strany

Stejně tajemní jsou i představitelé ODS, kteří v posledních čtyřech letech ve městě vládnou společně s ČSSD. „Ještě se nic konkrétního nedomlouvá a za ODS můžu říct jen to, že by nefungovala spolupráce s KCŠM,“ uvedl náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

V roli solitéra stále zůstavá opoziční strana Společně pro Přerov (SpP), která se v minulém volebním období tvrdě obouvala do radniční koalice. Její postoj k povolebnímu vyjednávání je ale překvapivě umírněný.

„Po volbách musejí jít stranou osobní animozity a je třeba prosadit, aby se rozhodování co nejvíce přeneslo na zastupitele. Stávající praxe je opačná a vše řeší rada města. To chceme změnit,“ řekl Richard Šlechta z Věcí veřejných, který je na kandidátce strany SpP.

„Z hlediska systému poměrného zastoupení by měly být v radě ty subjekty, které mají alespoň tři mandáty. Rada by tedy měla být jakousi politickou fotografií města. Nevyhýbáme se spolupráci s žádnou stranou, protože ideologie je pro tuto spolupráci spíše překážkou,“podotkl také lídr strany Vladimír Puchalský.

Se všemi jsou ochotni komunikovat i komunisté. „Problém je spíše v tom, že někteří nechtějí a nebo nemůžou komunikovat s námi. My si ale své návrhy dáme, některé z nich nám vyjdou a jiné zase ne,“ uzavřel zastupitel Petr Laga z KSČM.