Na přerovském přírodním koupališti Laguna byla na začátku sezony kvalita vody dobrá, lidé se v ní mohli bez obav koupat. První vzorek vody zde byl odebrán na začátku června. Na výsledky druhého testu se však zatím čeká.

„Při posledních odběrech byla kvalita vody v laguně v pořádku. Další odběr vzorků byl proveden 25. července, na jeho výsledky zatím stále čekáme,“ informovala Martina Haluzíková z Technických služeb města Přerova, které se o přírodní koupaliště starají.

Ze sinic strach nemám, říká Přerovanka

Laguna, stejně jako jiná přírodní koupaliště na Přerovsku, nespadá mezi takzvané koupací oblasti, na něž se povinně zaměřuje Krajská hygienická stanice v Olomouci. Kontrola kvality vody je v kompetenci obcí a záleží pouze na nich, zda ji nechají prověřit. Technické služby provádějí odběry vzorků vody dvakrát ročně, a to právě v letních měsících.

„Od středy je sice na laguně cedule, která upozorňuje, že se ve vodě nedoporučuje koupat, ale není to podloženo výsledky odběrů,“ doplnila Martina Haluzíková.

Lidé chodí na Lagunu rádi, zvláště v tropickém počasí se zde rádi osvěží.

„Koupu se tady ráda, ze sinic strach nemám,“ řekla například jedna z obyvatelek Přerova, která se zde bezstarostně koupala i se svojí dcerou.

Návaly na Jadranu

Jadran je vyhledávaným místem pro plavce i cyklisty

Vodní plocha Jadran oficiálně není uvedena jako koupaliště a koupání je zde dlouhodobě na vlastní nebezpečí. Obec Osek nad Bečvou tady na vlastní náklady zajišťuje vždy na začátku a uprostřed léta měření kvality vody. Rozbor vody, který byl proveden na konci května potvrdil, že je voda vhodná ke koupání.

„Koupání je zde na vlastní nebezpečí, ale z důvodu velké návštěvnosti a výskytu sinic v minulosti provádí obec nejméně dvakrát za sezonu rozbor kvality vody,“ řekl již dříve starosta Oseku Martin Engl.

Obec už má zpracovanou projektovou dokumentaci na čištění a možnost vybudování požeráku či jiného typu vypouštěcího zařízení tak, aby se mohl Jadran pravidelně vypouštět.

V letních měsících tak zažívá areál Jadranu doslova nával, a to i díky cyklostezce Bečva, která kolem přírodního koupaliště vede.

„Dnes dávám přednost spíše koupalištím, ale není to tak dlouho, co jsem se rád jezdíval koupat na osecký Jadran. Nikdy jsem strach ze sinic neměl. Vím, že se lidé chodí koupat také na přerovskou Lagunu, ale tam bych se já osobně nekoupal,“ prozradil například Ondřej Kosorin z Přerova.