Přerov: dražší vstupné, ale zábava

Jako první se vydáváme na přerovský bazén, kde se dá hodinu po poledni ještě „dýchat". Možná je to tím, že řada návštěvníků využívá zlevněného vstupného, které začíná platit po druhé hodině odpoledne. Bazén je v okolí Přerova jednoznačným vítězem co do počtu atrakcí, na něž si děti nemusejí vystát dlouhé fronty.

„Tobogán, divoká řeka, skluzavky a k tomu ještě čisté koupaliště, kde si můžeme zaplavat. Děti jsou maximálně spokojené. Horší je to ale s útratou. Se vstupným, pitím i nanuky to přijde čtyřčlennou rodinu až pět stovek," svěřila se jedna z přítomných maminek Kamila Uhlířová.

„Zdá se mi, že je to tu i tak stísněné, a proto raději jezdím do Oseku. Navíc tu bývá po třetí hodině odpoledne hodně lidí a nedá se projít bez příplatku na krytý bazén. Děti si to tu ale vždy užijí," doplnila jiná z návštěvnic.

Plavecký areál Přerov

Atrakcí nabízí přerovský bazén poměrně dost. Děti se můžou vyřádit na skluzavkách, tobogánu, je zde i masážní lavice či horolezecká stěna. Standardně vybaveno je sociální zázemí, kde se nachází několik toalet, sprchy i převlékací kabiny.

Dobře je na tom koupaliště v Přerově i s občerstvením. Kromě základní nabídky jídel ze stánku si můžete dát něco k jídlu i v místní restauraci. „Jídlo je dobré a cena je tak v normě, jako všude," uvedla návštěvnice Jana Vlčková. „Jen je škoda, že tady není točená zmrzlina," doplnila ji Věra Cimbálníková.

V případě, že se na bazén vydáte autem, můžete jej zdarma zaparkovat na jednom z okolních parkovišť. Jestliže zvolíte kolo, je zde úschovna kol na vlastní nebezpečí. Hned vedle ní slouží maminkám s malými dětmi kočárkárna.

Nepříjemná však může být pro početnější rodinu cena vstupného. Dospělý zaplatí za den pobytu 86 korun, dítě od 6 do 15 let 68 a ratolesti do 6 let 22 korun. Po druhé hodině odpoledne je částka o něco nižší – dospělý uhradí 76 korun, dítě od 6 do 15 let 54 korun a předškoláci do 6 let 17 korun.

Laguna: pohoda zadarmo

Naší další zastávkou je přerovská Laguna, kde je vstup zdarma. I přes to, že zde nedávno prošla kvalita vody testem, potkáváme tu velmi málo lidí. Neplacené parkoviště je téměř prázdné a stejně tak i břehy přírodního koupaliště. Může to být způsobeno i nedostatečným sociálním zázemím, kde jsou v pořádku jen toalety. Venku je jen jedna sprcha.

Přírodní koupaliště Laguna v Přerově

„Moc kvalitní voda tu není, ale přerovský bazén je drahý. Měli by to tu lépe obsypat štěrkem, ať je tu lepší přístup do vody, a hlavně odvést to bahno z břehů. Navíc slibovali, že tu budou dvě sprchy a je tu jen jedna," zmínila jedna z návštěvnic z Přerova. V objektu blízké restaurace jsou sice sprchy dvě, vlézt do nich chce však skutečně odvahu.

Výhodou je, že se zde nachází alespoň nějaké atrakce pro zabavení těch nejmenších. Nejvyužívanější je rozhodně trampolína, která předčí všechny prolézačky. Na břehu Laguny se nachází také občerstvení se základní nabídkou jídel za lidové ceny. Někteří však možnosti stravování příliš nevyužívají. „Jídlo si tady nedávám, ale pivo mají dobré," řekla návštěvnice Zuzana Spáčilová.

Čechy lákají na dobré jídlo

Po zastávce na Laguně se vydáváme na placené koupaliště v obci Čechy, abychom srovnali pohodu koupání ve městě a na vesnici. Cena celodenního vstupného je zde o hodně příjemnější než na přerovském bazéně. Za padesát korun si tu můžete vyzkoušet třeba vodní skluzavky. Když vám vyhládne, je možné dát si i nějaké větší jídlo, jako kuřecí řízek nebo uzenou kapsu. „Jídlo nám tady moc chutná. A je tu opravdu milá obsluha," sdělila Jarmila Caletková, která si prý oblíbila místní bramboráčky. Sociální zázemí je zde dostačující s čistými záchody a sprchou. Navíc nechybějí ani převlékací kabiny.

Koupaliště Čechy

Při příjezdu do Čech je značnou výhodou, že si můžete auto zaparkovat ve stínu mezi stromy. Tuto možnost jistě ocení každý, kdo se na koupaliště vydává v parných dnech bez klimatizace.

„Udržují to tu dobře a cena je přijatelná. Vždy tu vidím plavčíka, jak kontroluje vodu. Přes víkendy tu bývá plno, ale lidé na sebe nějak moc nenarážejí," podotkl Miroslav Ryšavý ze Zlína, který už koupaliště v Čechách navštěvuje pět let.

Na Penčice lidé nedají dopustit

Na koupališti v Penčicích, které je naší další zastávkou, můžete také zaparkovat ve stínu. V jeho blízkosti už téměř není místo, odlehlé parkoviště je však téměř prázdné. Uvnitř areálu je po zběžném pohledu místa spoustu – pro opalování, odpočinek ve stínu a je tu i koutek pro nudisty.

Za čtyřiapadesát korun za dospělého na den si tady můžete zahrát volejbal, svézt se na skluzavkách, nebo nechat děti zaskákat si na trampolíně. I zde můžeme využít sprchy a převlékací kabiny. Návštěvníci si pochvalují i občerstvení. ,Jídlo je tady výborné a za dobré ceny," poznamenala třeba Zdeňka Grňová.

Koupaliště Penčice

Řada návštěvníků penčického koupaliště na něj nedá dopustit. „Jezdím sem už třicet let a rozhodně bych neměnila," prozradila jedna z přítomných Karolína Veselovská. „Jen by to chtělo svalnatější plavčíky," usmála se. Další připomínku shrnula Jana Leitkepová z Přerova. „Měli by tu prodávat méně křupek, protože z důchodu se to nedá utáhnout," zavtipkovala.

Favorit Deníku: osecký Jadran

Naší poslední zastávkou je přírodní koupaliště Jadran u Oseku nad Bečvou. Toto přírodní koupaliště se nachází na trase cyklostezky z Přerova do Lipníku nad Bečvou, a proto je častou zastávkou bruslařů a cyklistů. Zajet si sem ale můžou i řidiči osobních aut, pro něž je určeno placené parkoviště.

Podobně jako přerovská Laguna neláká ani zdejší koupaliště na sociální zázemí. Některým návštěvníkům tady chybí sprcha. „Je tu spousta místa, ale voda je tu chladnější, i když mám pocit, že ve Výklekách je ještě studenější. Chybí tu ale sprchy a mohla by tu být možnost projížděk na loďkách," řekla Petra Babuščáková z Přerova.

Přírodní štěrkové koupaliště Jadran u Oseku nad Bečvou

Hlavním lákadlem Jadranu je ovšem kromě místa na opalování jídlo. Výběr je velký, od makrel, pstruhů a uzeného, přes guláš a zelňačku až po vepřové steaky. Ceny jsou podle návštěvníků příznivé a obsluha rychlá.

„Na podobných místech se mi stává, že musím na jídlo dlouho čekat, ale tady je většinou i větší oběd do deseti minut," zmínil Pavel Stoklas. Kromě jídla je na Jadranu i široký výběr ovocných piv. Co se ale návštěvníkům líbí nejvíce, je okolní příroda. „Místo betonového zátiší pohled na stromy. Ten je k nezaplacení," uzavřela jedna z přítomných.

Autoři: DENISA SMETANOVÁ, TOMÁŠ KREJČIŘÍK