Jak vyrobit jeden ze symbolů začátku nového liturgického roku – adventní věnec – vysvětlovali v sobotu odpoledne zájemcům členové přerovského spolku Cukrle.

Místností, kde se milovníci tradic ze souboru Haná a spolku Cukrle pravidelně scházejí, se line vůně jehličí. Někdo popíjí horký čaj, jiný už se dal do práce. Pro rodiny s dětmi, které chtějí strávit příjemné odpoledne, je tato akce ideální příležitostí. Příští sobotu si zde zase pro změnu můžou vyzkoušet, jak se zdobí perníčky.

„Dříve jsme pořádali ukázku výroby adventních věnců jen pro naše členy, ale před dvěma lety jsme se rozhodli zapojit i veřejnost," vysvětluje Iveta Slámová ze spolku Cukrle. Výrobu věnce podle ní zvládne každý – chce to jen trochu fantazie.

„Polystyrenový korpus se nejprve obalí větvičkami. Nejčastěji je používám z túje nebo jedle, protože jsou ohebnější a nepíchají. Smrk rychleji opadává, takže není moc praktický," popisuje.

Větve se nastříhají na kousky a připevní ke korpusu zeleným drátkem nebo provázkem. A pak už se začíná zdobit. „Základem jsou čtyři adventní svíce, které se buď položí do čtverce, nebo vedle sebe," říká.

Věnec se pak dozdobí přírodními materiály, například sušeným ovocem, slaměnkami, kaštany, skořápky ořechů nebo skořicí. Přidávají se také mašličky, baňky, kousky látky nebo různé třpytivé ozdoby. Záleží na vkusu a fantazii.

„Člověk nic nepokazí, když zvolí přírodní materiály. Ty se totiž hodí ke všemu. V poslední době se mi hodně líbí slaměné doplňky," podotýká jedna z návštěvnic.

Adventní věnec slouží k odpočítávání čtyř týdnů před vánočními svátky. První svíčku na něm tedy lidé zapalují během první adventní neděle. Na věnci bývají zpravidla svíce čtyři, může jich být ale i více, a to v závislosti na zvyklostech a trendech.

„Mohou být různě vysoké, barevné, symetricky i asymetricky rozmístěné. Zdobené věnce bez svíček slouží i ke zdobení vchodových dveří," doplňuje Iveta Slámová.

Klasické adventní věnce byly dříve zavěšovány na stuhách, od počátku jednadvacátého století se ale kladou přímo na svátečně upravený stůl. Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam, protože zahajuje nový liturgický rok. Nezapomeňte tedy v neděli zapálit první svíci. Je to krásná tradice a strávíte příjemné chvíle se svými nejbližšími.