V nově zrekonstruovaných prostorách jedné z nejstarších zemědělských usedlostí v Tučíně na Přerovsku otevřeli Spolkový dům historie a řemesel, který láká návštěvníky ze širokého okolí. O výpravu do minulosti už projevila zájem řada škol.

„Spolkový dům historie a řemesel, který vznikl rekonstrukcí jednoho z nejstarších gruntů v obci, je připomínkou toho, jak žili naši pradědové a prababičky. Nechtěli jsme vytvořit jen statické muzeum, ale živý dům, ve kterém se budou setkávat naše spolky,“ vylíčil starosta Tučína Jiří Řezníček.

Fotbalové kopačky předků

Návštěvníci mohou obdivovat pravou hanáckou jizbu, ale i prádelnu, šicí dílnu a zasednou do dřevěných školních lavic, které věnovaly obce Bezuchov a Jezernice.

„Zaujme také expozice zemědělských strojů a nástrojů, které používali naši dědové, a podívají se na to, jak skromné byly jejich domovy a dvorky. Díky sponzorům si mohou děti vyzkoušet dojení na maketě krávy v životní velikosti,“ přiblížil. Součástí výstavy je i ukázka tradičních řemesel.

A aby byla výprava do minulosti úplná, představí expozice také sportovní potřeby před sto lety. Mladou generaci určitě překvapí prkenné ski nebo fotbalové kopačky našich předků.

„Protože v Tučíně před časem probíhal archeologický výzkum, našlo se i místo pro vitríny s nálezy z oblasti Tučínského potoka,“ upřesnil Jiří Řezníček.

Pravěké i středověké osídlení břehů Tučínského potoka bylo v minulosti intenzivní.

„Nálezy potvrzují nejen keltské osídlení a stopy sídlištních aktivit ze starší doby římské, ale i pozůstatky období mladého paleolitu. Tučínská travertinová kupa a okolní minerální prameny přitahovaly obyvatele už od dob pravěku,“ vysvětlil archeolog Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově.

Podle něj se podařilo při výzkumu v prostorách zemědělské usedlosti objevit soubor zlomků kuchyňské keramiky ze 12. století.

Školy mají zájem

Práce na rekonstrukci Spolkového domu historie a řemesel začaly počátkem letošního roku.

„Náklady byly vyčísleny na 1 milion 148 tisíc korun, 300 tisíc korun stálo nové sociální zařízení, na které přispěl Olomoucký kraj. Podařilo se nám získat dotaci 700 tisíc korun z ministerstva zemědělství,“ upřesnil starosta Tučína Jiří Řezníček. S vybavením místností pomohli soukromí sběratelé.

O prohlídku Spolkového domu historie a řemesel už projevily zájem první základní školy - ze Želatovic, Tučína, Kozlovic a Pavlovic u Přerova.

„Pro návštěvníky se otevře v sobotu 17. listopadu, a pak také 7. a 8. prosince, kdy bude k vidění i s adventní výzdobou,“ uzavřel starosta.