K nejžádanějším středním školám v Přerově patří Gymnázium Jakuba Škody, které bude letos přijímat šedesát žáků pro osmileté studium a stejný počet studentů pro čtyřleté. Loni byl počet přijatých zhruba stejný.
„Letos podalo přihlášku na osmileté gymnázium 136 žáků, na čtyřleté 135,“ upřesnil ředitel Jan Raška s tím, že se na školu hlásí žáci základek z Přerova, ale i okolních obcí a měst, s těmi nejlepšími výsledky. Gymnázium je fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně.
Nejúspěšnější žáci u přijímaček na čtyřleté i osmileté gymnázium mohou získat maximálně 50 bodů jak z češtiny, tak z matematiky. Body se přičítají také za vysvědčení ze základní školy. „Aby se žák dostal na naši školu, musí mít z obou předmětů výsledek kolem 55 procent,“ upřesnil Jan Raška.
Velký zájem je také o Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogickou školu v Přerově, která letos eviduje kolem 600 přihlášek. Atraktivním oborem je šestileté gymnázium, které je výjimečné tím, že se zde studenti část předmětů vyučují v angličtině, zájem je ale i o čtyřleté gymnázium. Žádané jsou i obory na pedagogické škole - předškolní a mimoškolní pedagogika a pedagogické lyceum. „Novinkou je otevření alokovaného pracoviště naší školy v Olomouci,“ uvedla ředitelka Romana Studýnková. Škola letos přijme celkem 240 studentů.
„Pro úspěšné vykonání jednotné zkoušky musí žák získat minimálně 30 bodů v součtu za jednotné testy z českého jazyka a matematiky. Aby tedy žáci splnili nepodkročitelnou hranici, musí dosáhnout 30 bodů. Nejúspěšnější žáci mají výsledek od 90 do 60, ti, kteří jsou ve spodní hranici, kolem 30 až 40,“ shrnula. U předškolní a mimoškolní výchovy na pedagogické škole žáci absolvují také školní přijímací zkoušku - z hudební, výtvarné, tělesné výchovy nebo řečových dovedností.
Škola je přitažlivá pro studenty z celé republiky. Lákavé jsou především mezinárodní projekty se školami v zahraničí. „Z gymnázia odchází na vysoké školy sto procent studentů, u pedagogické školy je to o něco méně - řada našich absolventů ale pokračuje na pedagogických fakultách vysokých škol,“ zmínila Studýnková.
Velký převis na Obchodní akademii
Prestižní školou je i Obchodní akademie v Přerově, která letos otevírá dvě zaměření - firemní management a zahraniční obchod. „Na firemní management přijmeme 60 žáků, na zahraniční obchod 30. Přihlášku podalo na 316 uchazečů, z toho na firemní management 176 a na zahraniční obchod 140,“ upřesnila zástupkyně ředitelky školy Dana Kaprálová.
A jaké úrovně museli studenti loni dosáhnout při testech z češtiny a matematiky, aby uspěli v přijímacím řízení? „V loňském roce měl poslední přijatý na zahraniční obchod v součtu 56 bodů za český jazyk a matematiku. Na firemní management měl poslední přijatý 47 bodů v součtu matematika a čeština. Poslední přijatí měli u oboru firemní management z češtiny 31 bodů a z matematiky 16, u zahraničního obchodu z češtiny 33 a matematiky 23,“ shrnula.
Obchodní akademie je přitažlivá tím, že se zde mohou studenti účastnit zahraničních stáží a vzdělávat ve výuce cizích jazyků. „Máme pět rozběhnutých projektů v rámci Erasmu, a jak potvrdily dny otevřených dveří, oceňují budoucí studenti i moderní vybavení učeben. Velký převis je vidět už na přípravných kurzech na přijímačky,“ zmínila. Na vysoké školy odchází velké procento studentů.
Propojení školy s budoucím zaměstnavatelem a firmami na Přerovsku, kde mohou později najít uplatnění, láká zájemce o studium na Střední průmyslové škole v Přerově. Letos na ni podalo přihlášku 270 žáků a škola jich může přijmout 120.
„Žák přijímačky zvládne, pokud dostane u didaktického testu z češtiny minimálně 10 bodů z 50, to znamená, že dosáhne 20 procent. Stejné je to i v matematice. Kdybychom vyhodnotili loňské přijímačky, tak u nejžádanějšího oboru elektrotechnika, počítačové řízení měl nejlepší student 44 bodů na matematiku, což je 88 procent, nejhorší přijatý získal 21 bodů - tedy 42 procent. V češtině měl nejlepší 44 bodů (88 procent), nejhorší, který se dostal, měl 24 bodů, tedy 48 procent,“ uvedla zástupkyně ředitelky školy Blanka Chytilová.
Škola je v regionu velmi žádaná a připravuje technicky nadané žáky, kteří najdou po studiu uplatnění na trhu práce. „Máme kvalitní vybavení pro elektrotechnické obory, strojírenské i technické lyceum. Studenti mohou navíc vykonávat praxi ve firmách - například v Meoptě Přerov, ale i řadě dalších. Někteří dostanou z těchto firem i stipendia a po maturitě sem nastupují do zaměstnání,“ podotkla. Značná část studentů odchází na vysoké školy.