„Přežil jsem protektorát, Hitlera i socialismus, ale teď nevím, jak to dopadne s tím neokapitalismem," poznamenal s úsměvem. Když byl prý mladší, jezdil dostihové závody i parkury.

„Byl jsem na Hubertově jízdě v Netolicích, ve Vsetíně, Prusenovicích i tady v Beňově. Teď jsem ale starý chlap, tak už jen do lesa a zpátky," dodal.

A jak vypadá typická Hubertova jízda?

Slavnost vychází z tradice dávných parsofních honů, které mají svůj původ v Anglii. Lot mnoha koní vede master, jenž řídí skupinu lovců a pronásledují jezdce v roli lišky.

„Mastera nesmí nikdo předjet. Když to někdo udělá, čeká ho po skončení Hubertovy jízdy soud a musí zaplatit flašku," vysvětlil. Stejný trest ale stihne i toho, kdo spadne z koně.

„Říká se, že komu se zem dotkne gatí, nechť litr vína platí. Vítězem Huberta býval vždycky ten, kdo chytl ocas lišky, připevněný na klopě jezdce. Dělávalo se i to, že se ukryla láhev do křoví a účastníci Hubertovy jízdy ji pak museli hledat," vylíčil.

Jezdecký oddíl v Beňově, který akci každoročně pořádá, přivítal v sobotu dopoledne na startu na dvě desítky účastníků.

„Kvůli počasí je jich méně než obvykle. Ty, co přijdou po kopytě z okolních obcí, déšť odradí. Loni jsme měli jezdců tak padesát, předloni dokonce sedmdesát," zmínil předseda oddílu Kamil Bukva.

Trasa vyjížďky se kvůli nevlídnému počasí musela o něco zkrátit.

„V lese jsou připraveny překážky a na stromy jsme zavěsili ceny. Otázka je, jaké se zvolí tempo, aby se koně neuštvali," podotkl.

Podle jeho slov jezdí na Hubertovu jízdu pravidelně účastníci z okolí – ze Staré Vsi, Penčic, Radslavic, ale třeba i Kyselovic nebo vzdálenější Mohelnice. „Zatímco dříve se psaly pozvánky, v dnešní době už se jezdci svolávají přes Facebook," uzavřel.