Uzavření restaurací ze dne na den kvůli koronavirové pandemii bylo krokem, který zaskočil všechny provozovatele. I vyhlášený přerovský podnik. V plánu byly svatby, chystaly se firemní oslavy, restaurace měla spoustu zásob, kterých se musela zbavit.

„Byl to skok z plné restaurace na nulu. Měli jsme přichystané akce a cateringy, ale místo vaření a podávání jídel najednou řešili, co s nakoupenými zásobami,“ popisuje těžké období, kdy musel zavřít podnik, jednatel Ladislav Šimek.

Nouzový stav přežívá restaurace U Labutě stejně jako ostatní v Přerově.

„Vaříme obědy a vydáváme je přes okno. V nabídce je naše svíčková, ale i ptáčci, oblíbená jsou křidýlka, žebra nebo kolena. Lidé, kteří k nám pro jídlo přišli, vždycky potěšili slovem a řekli, že se zase rádi vrátí,“ líčí spolumajitelka Zdeňka Šimková.

„Hladové okno“ je otevřeno od 11 do 17 hodin.

Dobu, po kterou je restaurace uzavřená, využili U Labutě k opravám, které byly už delší dobu na spadnutí - kromě nových nátěrů oken probíhaly úpravy v interiéru a kuchyni. Novinkou je rozšířené venkovní posezení u dřevěného kola, které zvýšilo kapacitu míst na předzahrádce.

Těžko se odhaduje, kolik lidí přijde

A jak se U Labutě připravují na den, kdy budou moci hosté konečně poobědvat alespoň na zahrádce restaurace?

„Venkovní posezení jsme nachystali, rozestupy mezi stoly jsou metr a půl a vzdálenost jsme pro jistotu i přeměřili. U stolů bude dezinfekce, stejně tak před vchodem na toaletu,“ vysvětluje Ladislav Šimek.

„Připravujeme jednoduché menu a v nabídce bude osm až deset jídel - jak pivniční, tak restaurační. Nemáme ale vůbec odhad, kolik lidí přijde,“ dodává.

Obsluha, která bude roznášet obědy a nápoje, bude vybavena ochrannými štíty, hosté ale mohou u jídla roušku odložit. „Po každé návštěvě musíme provést dezinfekci stolu,“ podotýká.

Do normálních kolejí se restaurace U Labutě vrátí až po 25. květnu. Až tehdy si budou moci majitelé restaurací, pivnic a barů konečně oddychnout a říci, že je to nejhorší za nimi.

„I když jsme se v této situaci ocitli ze dne na den, od státu nám dodnes nepřišla ani koruna a nedočkali jsme se žádné finanční kompenzace,“ uzavírá Ladislav Šimek.