Projekt, který letos nastartovalo město Přerov ve spolupráci s několika organizacemi, má postupně nabídnout uplatnění až třem stovkám dlouhodobě nezaměstnaných.

Radní původně oslovili na šest desítek lidí, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce. Na výběrové řízení jich ale přišlo jen pětačtyřicet a většina se vymlouvala na nejrůznější zdravotní problémy. Do procesu se jich nakonec zařadila pouhá desítka.

„Vypadá to, že dva z nezaměstnaných skončí jeden podává výpověď sám a druhý ji asi dostane z důvodu špatné pracovní morálky. Tyto lidi ale budeme okamžitě nahrazovat," uvedl manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (SpP) s tím, že pokud si nenajdou nové uplatnění, hrozí jim sankční vyřazení z evidence úřadu práce.

Je to lepší než být na sociálce, říká Zdeněk

Podle jednatele Technických služeb města Přerova Bohumíra Střelce pomáhají od října nové posily například s úklidem v ulicích nebo na hřbitově. Svážejí také odpadky a někteří čistili cestu na Kokory.

„Počítáme s tím, že pokud začne sněžit, využijeme je na zimní údržbu. Práce v lese je také dost," řekl.

Lidé, kteří se osvědčí, mají šanci získat stálé místo v technických službách. Ve skupince, která začala od října na základě objednávky Povodí Moravy uklízet okolí řeky Bečvy, je i několik Romů. Například dvacetiletý Zdeněk z Přerova.

„Je to určitě lepší než být na sociálce. Vadí mi to vyřizování kolem, pořád jsem se musel někde hlásit. Takto chodím do práce a mám klid žádné papírování," svěřil se při nástupu mladík, který má přítelkyni a dvě děti.

Další šance? Ve spolupráci s Povodím

Město chce počet míst pro dlouhodobě nezaměstnané od příštího roku ještě navýšit.

„K 1. dubnu bych chtěl ve spolupráci s Povodím Moravy otevřít padesát nových pracovních míst," upřesnil Jiří Kohout.

Cílem projektu je podle něj dát možnost nového profesního startu lidem, kteří jsou dlouhodobě bez uplatnění. Podle úřadu práce jsou někteří v evidenci až dvacet let a jeden z rekordmanů dokonce 7344 dní.

„Chceme je vyvést z kruhu chudoby, ve které se točí už několik generací. Většina z nich má základní vzdělání, ale mají představu, že jim nabídneme tolik jako třeba odborníkovi se středoškolským vzděláním," uzavřel radní.