„Na zimovištích vodních ptáků ve městech jsme v těchto dnech zaznamenali především labutě velké a kachny divoké. Ojediněle se objevili poláci, lysky černé, racci chechtaví, bouřní i bělohlaví, hvízdáci, ostralky nebo kachničky mandarinské,“ vyjmenoval Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou podle ornitologů menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba.

Obalovna v Lipníku nad Bečvou
Obalovna v Lipníku vyráběla až třikrát více, dostala pokutu

Rozhodně bez plísně a soli

„V žádném případě na nich ale nesmí být plíseň nebo sůl, protože by se ptáci mohli přiotrávit a uhynout. Vhodnou potravou jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice, slupky od jablek nebo zbytky zeleniny,“ upřesnil.

Pokud si lidé nejsou jisti, o jakého vodního ptáka se jedná, mohou ho vyfotit a zaslat snímek k určení ornitologům do Moravského ornitologického spolku na e-mail: mosprerov@seznam.cz.

„Může se stát, že lidé zcela náhodou objeví nějakou raritu. Uvítáme i fotografie kroužků racků nebo krčních límců labutí. Zájemci tak přispějí k poznání tahu vodních ptáků,“ dodal. 

V Lazníkách vytvořili na dolním fotbalovém hřišti, v prostoru za hřištěm, nádhernou ledovou plochu. Večer je i osvětlená.
Děti v Lazníkách řádí na ledu na fotbalovém hřišti. Podívejte se