Český červený kříž je v kontaktu s obdobnou organizací v Japonsku. Ta již poslala do terénu několik desítek týmů a zřídila například mobilní kliniky.

„Posílat jinou než finanční pomoc by nemělo cenu. Český červený kříž zřídil konto pro pomoc Japonsku, lidé ale mohou dary přinést i přímo na naši pobočku v Přerově U Bečvy,“ řekla ředitelka ČČK v Přerově Alena Stárková.

Podobným způsobem mohli v minulosti přispívat zájemci i na oběti postižené zemětřesením na Haiti. Na červený kříž v Přerově se loni ale mnoho zájemců neobrátilo.

„Bylo toho loni hodně. Kromě Haiti i povodně u nás, povodně v Liberci,“ vzpomněla Stárková.

V nejbližších dnech budou moci zájemci přispět Japonsku i sbírkou organizovanou Charitou.

„Zatím Charita Česká republika uvolnila částku 150 tisíc korun. Nyní probíhá vyřizování sbírky,“ uvedla mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc Marek Navrátil. Narozdíl od Haiti, kde měla charita své zástupce přímo na místě a kde již dříve začala organizovat akci Adopce na dálku, v Japonsku akutní první pomoc od české charity tolik potřebná není.

„Podle zástupců japonské charity je peněz potřeba nejvíce na následnou, dlouhodobější pomoc,“ doplnil Navrátil, kam budou peníze směřovány.

Zda budou moci obětem zemětřesení přispět zájemci i ve sbírce v kostele, není zatím potvrzeno.

„Jako farnost nepočítáme s tím, že bychom něco takového dělali. Kdyby ale Olomoucké arcibiskupství pořádalo sbírku, určitě se připojíme,“ řekl přerovský farář Pavel Hofírek.

Přerované, kteří mají v Japonsku známé, s napětím sledují další vývoj situace. Patří mezi ně i známý cestovatel Jiří Mára, který o své cestě po Japonsku nedávno přednášel v Dřevohosticích.

„Osobně se mě to dotýká. Místa, kde došlo k neštěstí, jsem v květnu 2009 navštívil a mám odtamtud spoustu fotek. Mí přátelé z Japonska bydlí naštěstí daleko od místa katastrofy, přesto se každý den budí se strachem. Mají obavy z výbuchu elektrárny,“ vylíčil situaci cestovatel. Do aktivního pořádání sbírky se sám pouštět nehodlá. „To lépe udělají některé organizace,“ podotkl.

Jak přispět?

Český červený kříž

Konto: 222 826/5500, variabilní symbol 999

Dárcovská DMS: poslat text DMS CCK na číslo 87777

Osobně v Přerově: na pracoviště ČČK U Bečvy 1, PO-PÁ 7–15 hodin